Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT przesłuchała M. Kanownika

Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT przesłuchała Michała Kanownika, prezesa Zarządu Związku Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego Branży RTV i IT – Cyfrowa Polska.

Prawie 2 mld zł, tylko w kontekście telefonów komórkowych, stracił w 2013 r. Skarb Państwa w wyniku działań wyłudzaczy VAT. Zeznający przed sejmową komisją śledczą Michał Kanownik w 2013 r. alarmował resort finansów o zjawisku wyłudzania VAT w sektorze elektroniki. Z zeznań świadka wynika, że resort finansów o tym zjawisku dowiedział się dopiero od Związku Importerów i Producentów.

Władze ministerstwa nie zajęły się same analizą problemu, ale poleciły jej przeprowadzenie zarządzanemu przez Michała Kanownika związkowi. Świadek wskazał na opieszałość resortu w walce z problemem i zarzucił brak realnej woli jego rozwiązania.

– Nigdy nie było ze strony resortu finansów propozycji, koncepcji i innych rozwiązań, jeśli chodzi o uszczelnienie systemu podatkowego. Jedyne trzy opcje, które były na stole, albo, które były w realizacji, to właśnie zwiększone kontrole skarbowe, co tłumaczyliśmy, że nie mają najmniejszego sensu z uwagi na specyfikę tego procederu oraz dwa narzędzia, które myśmy proponowali, od samego początku, czyli mechanizm VAT-u odrodzonego oraz solidarna odpowiedzialność na towary, których nie da się na dzień dzisiejszy objąć tymże mechanizmem. Jeśli chodzi o kontrole skarbowe, nie da się z karuzelą VAT-ową walczyć kontrolą skarbową, gdyż kontrola skarbowa zawsze będzie spóźniona – powiedział Michał Kanownik.

Sejmowa komisja śledcza ds. wyłudzeń VAT zakresem swoich prac objęła lata 2007-2015. Szacuje się, że w tym czasie Skarb Państwa w wyniku działalności oszustów podatkowych stracił ok. 250 mld zł.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM/TV Trwam News

drukuj