fot. PAP

Rozpoczęły się obrady sejmu

Dziś po godz. 9.00 rozpoczęło się trzydniowe posiedzenie Sejmu. Posłowie rozpatrzą m.in. rządowy projekt noweli ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. zmian w ulgach podatkowych. Posłowie mają się dziś zająć m.in. dwoma projektami zmian w prawie dotyczącym tzw. aborcji.

Jeden z nich – autorstwa Ruchu Palikota – to propozycja zupełnie nowej ustawy o tzw. świadomym rodzicielstwie, która miałaby zastąpić obecną, uchwaloną w 1993 roku, ustawę o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży – czyli zabijania dzieci poczętych.

Projekt zakłada tzw.  aborcję do 12. tygodnia ciąży. Po tym terminie zabijanie dzieci byłoby możliwe w trzech określonych przypadkach: dla ratowania życia i zdrowia matki, jeśli płód byłby ciężko uszkodzony oraz jeśli ciąża byłaby wynikiem czynu zabronionego. Zabieg byłby refundowany przez NFZ.

Drugi projekt z dziś omawianych przez Sejm zaproponowała Solidarna Polska. To projekt nowelizacji ustawy z 1993 r. zakładający wprowadzenie zakazu tzw. aborcji ze względu na trwałe i nieodwracalne uszkodzenie płodu.

Posłowie będą też kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, który jest realizacją zapowiedzi z expose premiera dotyczących zmian w ulgach podatkowych. Zmiany sprowadzają się do trzech elementów: ograniczenia przywilejów dla twórców; likwidacji ulgi internetowej oraz modyfikacji ulgi na dzieci.

Zgodnie z projektem twórcy, którzy osiągają roczne dochody powyżej 85 tys. 528 zł będą mieli ograniczone możliwości skorzystania z ryczałtowych 50-proc. kosztów uzyskania przychodu.

Projekt ogranicza także ulgę prorodzinną na pierwsze dziecko. To ograniczenie – zdaniem rządu – ma dotyczyć bogatych rodzin, które uzyskują dochody ponad 9,3 tys. zł miesięcznie, czyli 112 tys. zł rocznie. Dla rodzin z dwójką dzieci nic się nie zmieni; w przypadku trzeciego dziecka ulga wzrośnie o 50 proc., a na czwarte i kolejne o 100 proc.

Sejm zajmie się też dziś projektem Ruchu Palikota nowelizacji Kodeksu pracy, który ma na celu m.in. wydłużenie wymiaru urlopu ojcowskiego z obowiązujących obecnie dwóch do ośmiu tygodni. Zgodnie z projektem, wykorzystanie urlopu ojcowskiego nie mogłoby odbywać się w tym samym czasie, co urlop macierzyński.

Dziś rano ma też zapaść ostateczna decyzja, czy Sejm wysłucha – na wniosek PiS – informacji m.in. o działalności prokuratury po katastrofie smoleńskiej. Wniosek ten ma związek z wczorajszą informacją, że ciało Anny Walentynowicz zostało zamienione z ciałem innej ofiary katastrofy. Jak mówił wczoraj wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński (PiS), informacja miałaby zostać przedstawiona w czwartek po południu.

PAP

 

 

 

drukuj