Sejm rozpatrzy poprawki Senatu do ustawy o TK

Dzisiaj późnym wieczorem Sejm będzie debatował nad poprawkami Senatu do ustawy o TK. Decyzja taka zapadła we wczorajszym wieczornym głosowaniu, przy sprzeciwie posłów PO, Nowoczesnej, PSL oraz kilku posłów klubu Kukiz’15.

Głosowanie ws debaty o poprawkach Senatu do ustawy o Trybunale Konstytucyjnym musiało się odbyć, bowiem był sprzeciw wobec tego, by uzupełnić o ten punkt porządek obrad.

Za tym, by Sejm jednak omówił teraz senackie poprawki opowiedziało się 234 posłów, przeciwko było 176, a od głosu wstrzymało się 24. Ponadto zdecydowano w głosowaniu, że w debacie – która według harmonogramu obrad miała rozpocząć się około północy z czwartku na piątek – będą trzyminutowe wystąpienia w imieniu klubów i koła.

Senat w czwartek rano zgłosił niemal 30 poprawek do ustawy o TK. Po godz. 18.00 w czwartek poprawkami Senatu do ustawy o TK zajęła się sejmowa komisja sprawiedliwości.

Posłowie opozycji podnosili, że to posiedzenie komisji zostało zwołane z naruszeniem regulaminu Sejmu, gdyż odbyło się gdy w porządku obrad obecnego posiedzenia izby nie było jeszcze punktu poświęconego rozpatrzeniu senackich poprawek do ustawy o TK.

Z chwilą wejścia nowej ustawy w życie moc ma stracić ustawa o TK z czerwca 2015 r., stosowana obecnie przez większość sędziów TK, który od marca wydał na jej podstawie 21 wyroków – przy zdaniach odrębnych trojga sędziów wybranych w grudniu ub.r. przez obecny Sejm. Wyroki te nie zostały wydrukowane w „Dzienniku Ustaw” – rząd powtarza, że TK ma orzekać zgodnie z grudniową nowelą.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl