Min. Z. Ziobro zlecił wszczęcie śledztwa ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez M. Chrzanowskiego

Minister sprawiedliwości i Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro zlecił wszczęcie śledztwa ws. podejrzenia popełnienia przestępstwa przez szefa Komisji Nadzoru Finansowego. Szef KNF Marek Chrzanowski poinformował PAP, że składa dymisję z pełnionej przez siebie funkcji.

Marek Chrzanowski dodał, że czyni to z odpowiedzialności za sprawne funkcjonowanie nadzoru nad rynkiem finansowym i konieczność wnikliwego wyjaśnienia sprawy dla dobra państwa.

To reakcja na doniesienia „Gazety Wyborczej”. Dziennik podał, że Marek Chrzanowski zaoferował przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za mniej więcej 40 mln zł. Tak – według „Gazety Wyborczej” – twierdzi właściciel banku Leszek Czarnecki. Bankier nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę.

Premier Mateusz Morawiecki wezwał szefa KNF do natychmiastowych wyjaśnień oraz zlecił prokuraturze i służbom niezwłoczne zebranie informacji w związku doniesieniami „Gazety Wyborczej”.

– Wskazałem wstępną kwalifikację prawną z art. 231 par. 2 Kodeksu karnego tj. przekroczenie przez funkcjonariusza publicznego uprawnień w celu osiągnięcia korzyści majątkowej przez osobę trzecią. Jest to wstępna kwalifikacja, która w trakcie prowadzonego śledztwa może ulegać zmianie. Poprosiłem też, aby to postępowanie było prowadzone w wspólnie przez Wydział do Walki z Przestępczością Zorganizowaną katowickiej delegatury z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym. Jestem w tej sprawie już po rozmowie z koordynatorem służb specjalnych oraz panem Ernestem Bejdą, dlatego te działania będą prowadzone w sposób intensywny – powiedział Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Minister dodał, że prokuratura prowadzi też postępowanie wobec niektórych podmiotów z grupy Getin Noble Banku i jest zainteresowana działaniami jej wiodącego właściciela Leszka Czarneckiego.

Szef KNF Marek Chrzanowski informując o swojej dymisji, oświadczył, że ma ona związek z nieuczciwymi i bezpodstawnymi atakami w celu wywarcia nacisku na rzetelnie prowadzony w KNF proces restrukturyzacji jednego z banków.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl