fot. PAP/Piotr Polak

Min. Z. Ziobro: Rozszerzyliśmy działania Funduszu Sprawiedliwości o pomoc dla placówek służby zdrowia

Rozszerzyliśmy działania Funduszu Sprawiedliwości o pomoc dla placówek służby zdrowia – poinformował w poniedziałek w Kielcach minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. „Chcemy dofinansować polskie placówki medyczne świadczące pomoc osobom pokrzywdzonym w w wyniku przestępstw” – dodał.

Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w stolicy regionu świętokrzyskiego podkreślił, że „jedną z licznych reform, które zdecydował się przeprowadzić jako minister sprawiedliwości, była zmiana formuły Funduszu Sprawiedliwości”. Zaznaczył, że wcześniej fundusz dofinansowywał wyłącznie podmiotu, które deklarowały udzielanie pomocy prawnej bądź psychologicznej.

Mówię deklarowały dlatego, że te pieniądze, które płynęły do tych podmiotów działających w obszarze organizacji pozarządowych, nie były nigdy tak naprawdę weryfikowane. Nie sprawdzano, czy rzeczywiście te podmioty, które takie deklaracje składają, później rzetelnie wywiązują się z tych zadań” – podkreślił szef resortu.

Dodał, że podjął decyzję o rozszerzeniu formuły działania Funduszu Sprawiedliwości.

Aby, obok tego zasadniczego celu, jakim jest udzielanie bezpośredniej pomocy osobom pokrzywdzonym – czy to pomocy prawnej, czy psychologicznej – wprowadzić dwa inne zadania. Są one m.in. związane z zapobieganiem przestępczości i profilaktyką w obszarze zapobiegania przestępczości i szerszego interpretowania celów związanych z pomocą osobom pokrzywdzonym” – poinformował szef resortu sprawiedliwości.

Zbigniew Ziobro wyjaśnił, że chodzi o to, by można było wspomagać wszystkie instytucje publiczne i niepubliczne, „które spotykają na swej drodze osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstwa. Jako przykład wymienił osoby pokrzywdzone w wyniku przestępstw drogowych.

Kiedy ustaliliśmy, jaka służba jako pierwsza przyjeżdża na miejsce przestępstw drogowych, okazało się(…), że pierwsi na miejscu zdarzenia udzielają pomocy osobom poszkodowanym strażacy, ochotnicy OSP. Zdecydowaliśmy, że pieniądze trafią również do OSP, co nie spotkało się z entuzjazmem wszystkich obserwujących działania Ministerstwa Sprawiedliwości, ale w mojej ocenie było to działanie słuszne, celowe i zasadne. Dlatego, że osoby pokrzywdzone mogą dzięki tym pieniądzom, które trafiły do OSP, liczyć na to, że będą znacznie bardziej profesjonalnie i lepszym sprzętem obsłużone od strony pomocy medycznej” – wyjaśnił Zbigniew Ziobro.

Przypomniał, że ministerstwo zdecydowało w ubiegłym roku o przekazaniu strażakom ochotnikom w całym kraju 100 mln zł.

Po udzieleniu pierwszej pomocy osoby poszkodowane trafiają do szpitali, dlatego ministerstwo postanowiło, że pomoc z funduszu sprawiedliwości dostaną także placówki służby zdrowia. Zbigniew Ziobro poinformował, że działania w tej sprawie resort rozpoczął od przekazania wsparcia fundacji „A kogo”, która prowadzi Klinikę Budzik, ratującą dzieci będące w śpiączce, najczęściej w wyniku zdarzeń drogowych. Fundacja na budowę ośrodka dla dorosłych otrzymała z ministerstwa 34 mln zł.

„Tak rozpoczęliśmy pracę nad programem ogłoszonym dla całego kraju, w ramach którego chcemy dofinansować polskie placówki medyczne świadczące wszelkiego rodzaju pomoc osobom pokrzywdzonym”- podkreślił minister, który w poniedziałek podpisał umowy z pięcioma placówkami w woj. świętokrzyskim.

Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa i Transportu Sanitarnego otrzyma 279 tys. zł na zakup sześciu urządzeń do mechanicznej kompresji klatki piersiowej. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Św. Rafała w Czerwonej Górze za 150 tys. zł kupi aparat do znieczulenia, a Świętokrzyskie Centrum Rehabilitacji w Czarnieckiej Górze sprzęt do rehabilitacji za 148,5 tys. zł. OSP Topola (gmina Skalbmierz, powiat kazimierski) otrzymała 350 tys. zł na zakup lekkiego samochodu strażackiego, a Szpital Św. Leonarda w Opatowie 150 tys. zł na nowoczesny aparat USG.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl