fot. PAP/Lech Muszyński

Reforma nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej

Czeka nas reforma nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Pilotaż programu ruszył już w trzech podmiotach w kraju.

Z danych resortu zdrowia wynika, że ponad połowa osób, które nie potrzebują pilnej opieki medycznej, zgłasza się na Szpitalne Oddziały Ratunkowe.

Szpitalne oddziały ratunkowe powinny ratować życie pacjentom, a nie zajmować się drobniejszymi sprawami nagłymi, przykładowo właśnie jakimiś urazowymi – typu bóle ucha – zwraca uwagę dr Andrzej Zapaśnik, lekarz.

Stąd pilotaż programu dotyczącego nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Mają ją zastąpić Centra Medycznej Pomocy Doraźnej. Podstawą będzie teleporada. W jej trakcie zapadnie decyzja, gdzie pacjent zostanie dalej skierowany.

Doświadczenia z pandemii COVID -19 pokazują, że teleporada ma bardzo często rację bytu – mówi dr Maciej Kamiński, lekarz.

Półroczny pilotaż jest realizowany przez trzy pomioty lecznicze: w Błoniu, Kozienicach oraz Pruszczu Gdańskim. Ważnym jego elementem jest także  działanie gabinetów specjalistycznych w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej. Ma być to dobrym przykładem współpracy lekarza pierwszego kontaktu ze specjalistą. Taki rodzaj współpracy ma też na celu zahamowanie chorób cywilizacyjnych.

Cukrzyca, nadciśnienie, czy już choroby nowotworowe, które tak naprawdę dotykają każdą rodzinę, mogą być wcześniej diagnozowane poprzez proste badania, które są wykonywane w POZ-ach – podkreśla poseł Barbara Dziuk z sejmowej Komisji Zdrowia.

W tle dyskusji o pilotażu w sprawie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej pojawia się też pomysł Komisji Europejskiej. Unijni urzędnicy chcą, aby obywatele państw członkowskich mogli korzystać z porady u lekarza z dowolnego państwa Wspólnoty. Polski rząd już wyraził swój sprzeciw w tej sprawie. Powód to różnice w wycenie świadczeń medycznych. W Polsce są one tańsze.

To może mocno obciążyć NFZ. My nie mamy strefy euro, nie mamy tych przeliczników i musimy przede wszystkim zadbać o interes i zdrowie Polaków – mówi Barbara Dziuk.

Komisja Europejska nie wskazała bowiem, kto miałby finansować projekt.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl