Wzrost nakładów na ochronę zdrowia będzie rozłożony na kilka lat

Ustawa dotycząca wzrostu nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 r. mówi o progach minimalnych, ale nie oznacza, że środki nie będą większe – oświadczył minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Dodał, że nie można zapisać więcej i szybciej, bo są marzenia, ale i odpowiedzialność.

Poseł Tomasz Latos, szef sejmowej Komisji Zdrowia, w trakcie „Rozmów niedokończonych” na antenie Radia Maryja i TV Trwam zwracał uwagę, że są dwa powody, dla których wzrost nakładów jest rozłożony na kilka lat.

– Trzeba wiedzieć, jakie to są proporcje. W stosunku do tegorocznego budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia byłoby to dodatkowo 25-30 mld zł. Nie mamy od ręki 25 mld zł, bo takich pieniędzy w budżecie nie ma. Możemy znaleźć po kilka miliardów co roku. Natomiast, gdyby te pieniądze znalazły się od ręki, ktoś by nam je podarował, to my chcemy te pieniądze wykorzystać również do przebudowania systemu – wskazał poseł.

Docelowy poziom nakładów wyznaczono na 6 proc. PKB – ma on być osiągnięty w 2025 r. W przyszłym roku na opiekę zdrowotną będzie przeznaczone nie mniej niż 4,67 proc. PKB.

RIRM

drukuj