fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Sejm zajmie się projektem „Zatrzymaj aborcję” po Świętach Wielkanocnych

Na posiedzeniu po Świętach Wielkanocnych Sejm ma się zająć obywatelskim projektem „Zatrzymaj aborcję”. Taki punkt znalazł się w harmonogramie prac niższej izby parlamentu.

Dokument trafił do parlamentu na jesieni 2017 roku. Podpisało się pod nim blisko milion osób. Projekt zakłada wykreślenie z obowiązującego prawa tzw. przesłanki eugenicznej. Umożliwia ona zabijanie chorych nienarodzonych dzieci. Ustawę zakazującą tzw. aborcję krytykują m.in. posłowie Lewicy. Ich zdaniem, każda matka ma prawo wyboru.

Prawnik Magdalena Korzekwa-Kaliszuk podkreśla, że na podstawie przesłanki eugenicznej zabija się najwięcej dzieci nienarodzonych.

– Projekt dotyczy wyłącznie tzw. przesłanki eugenicznej. Staje on w obronie tych dzieci, które są dzisiaj zabijane ze względu na podejrzenie choroby. Wśród wszystkich dzieci, które są zabijane, zgodnie z polskim prawem, to właśnie dzieci podejrzane o jakąś chorobę, niepełnosprawność, są grupą największą. To jest ponad 95 proc. aborcji każdego roku – wskazuje Magdalena Korzekwa-Kaliszuk.

Autorzy projektu „Zatrzymaj aborcję” obawiają się, że prace nad regulacjami będą wciąż odkładane w czasie. Sprawa tzw. przesłanki eugenicznej trafiła też do Trybunału Konstytucyjnego. Dokument już ponad 2 lata czeka na rozpatrzenie.

RIRM

drukuj