Posłowie PiS chcą upamiętnić męczeństwo Kresowian

Prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu posłowie zajmą się ustawą, która ustanowi Narodowy Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian. Dokument złożyło Prawo i Sprawiedliwość.

Projekt Prawa i Sprawiedliwości zakłada, że nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Pamięci Męczeństwa Kresowian – przypadałby na dzień 11 lipca, w rocznicę Krwawej Niedzieli na Wołyniu.

– Mam nadzieję, że zaczniemy – jeśli nie na tym, to na kolejnym posiedzeniu Sejmu – prace w komisjach nad tekstem. Będzie też czas do szerokich konsultacji ze środowiskami kresowymi i wszystkimi osobami, które są zainteresowane tą problematyką – podkreślił poseł Michał Dworczyk.

Projekt ma dwa cele – podkreśla współautor dokumentu.

– Pierwszym celem jest oddanie hołdu naszym rodakom – Polakom mieszkającym na Kresach I i II RP, którzy w XX wieku zostali tak często doświadczeni przez los – dodał poseł Michał Dworczyk.

W imię dobrych relacji polsko-ukraińskich musimy stanąć w prawdzie w sprawie ludobójstwa Kresowian.

– Dopiero wtedy, jak się z tym uporamy, będziemy mogli iść dalej, będziemy mogli budować na prawdzie normalne relacje bilateralne. Do tej pory próbowano to zamieść pod dywan, co było i haniebne wobec ludzi, którzy przeżyli te dramatyczne wydarzenia, jak i wobec tych, którzy stracili życie. Było to też krótkowzroczne, ponieważ ten temat cały czas gdzieś pulsował. Cały czas był wykorzystywany przez ludzi po jednej i drugiej stronie granicy, którzy chcieli te relacje zaogniać. We właściwym momencie był wyciągany – podkreślił poseł Michał Dworczyk.

 

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl