Sejm przyjął ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele

Sejm uchwalił ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele. Wszystkie duże sklepy będą zamknięte w każdą niedziele od 2020 r.

Od marca przyszłego roku w miesiącu będą tylko dwie niedziele handlowe – pierwsza i ostatnia. Od 2019 r. handlowa będzie tylko ostatnia niedziela miesiąca. Całkowity zakaz – z pewnymi wyjątkami – będzie obowiązywał od 2020 r.

Klub Kukiz’15 zgłosił poprawkę wprowadzającą całkowity zakaz już od przyszłego roku. Nie uzyskała ona poparcia.

Nowe przepisy nie podobają się totalnej opozycji.

– Ta ustawa pokazuje, jaki wpływ na funkcjonowanie naszego państwa, leżącego w centrum Europy, ma jeden człowiek – zakonnik z Torunia, T. Rydzyk – mówił poseł PO Michał Stasiński.

Ostatecznie za uchwaleniem ustawy głosowało 254 posłów, przeciw było 156, natomiast 23 wstrzymało się od głosu. Teraz ustawą zajmie się Senat.

– Wzorem innych krajów tzw. starej Europy, ograniczenie handlu w niedziele już za chwilę w Polsce stanie się faktem – mówił poseł Janusz Śniadek z PiS.

„Solidarność” zebrała pół miliona podpisów pod obywatelskim projektem ustawy ograniczającej handel w każdą niedziele.

Jak wskazał Alfred Bujara, przewodniczący Krajowej Sekcji Pracowników Handlu NSZZ „Solidarność”, ustawa ta nie odzwierciedla naszego projektu; po części tak, ale będziemy kontrolować tę sprawę i wnosić o naprawienie.

W niedziele nadal bez problemu będą mogły funkcjonować stacje benzynowe, piekarnie, lodziarnie, cukiernie, kwiaciarnie, punkty handlowe, sklepy z pamiątkami zlokalizowane na dworcach i lotniskach oraz małe osiedlowe sklepy. Do pracy będą musieli również przychodzić pracownicy magazynów i centrów logistycznych.

– O tych pracownikach nie zapomnimy. Będziemy się domagać, by oni również zostali objęci tą ustawą i pracownicy pracujący na rzecz e-handlu – handlu internetowego – mówił Alfred Bujara.

Uchwalona ustawa nie jest satysfakcjonująca, choć jest krokiem w kierunku odzyskania niedziel wolnych od pracy – podkreślił rzecznik KEP ks. prof. Paweł Rytel-Andrianik.

– Biskupi podkreślają konieczność przywrócenia całemu społeczeństwu niedzieli jako dnia wypoczynku i czasu budowania więzi rodzinnych oraz umacniania relacji społecznych – wskazał rzecznik KEP.

Niedzielny odpoczynek nie może być luksusem dla wybranych, lecz stanowi nierozłączny element sprawiedliwego traktowania wszystkich pracowników – wskazują polscy księża biskupi.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl