fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Odwrócony VAT działa skutecznie

Ministerstwo Finansów nie zrezygnuje z mechanizmu tzw. odwróconego VAT-u na wyroby stalowe. Z oceny resortu wynika, że mechanizm uszczelnił system VAT oraz ograniczył oszustwa. O sprawie napisał dziennik „Rzeczpospolita”.

Nowe przepisy uniemożliwiły funkcjonowanie tzw. karuzel podatkowych z ich użyciem. Mowa tutaj o zorganizowanych przestępstwach z udziałem podmiotów z różnych krajów, których celem było wyłudzenie VAT-u.

Nowelizacja ustawy, która wprowadziła mechanizm odwróconego obciążenia podatkiem na niektóre wyroby stalowe, weszła w życie 1 października 2013 roku.

W ocenie posła Wiesława Janczyka, wiceprzewodniczącego Sejmowej Komisji Finansów, należałoby rozszerzyć asortyment, który będzie objęty ustawą.

Myślę, że czeka nas dyskusja na temat tego, jakie jeszcze produkty i usługi powinny dołączyć do katalogu tego rozwiązania. Szczególnie mam tutaj na myśli obszar elektroniki, gdzie dla przykładu najdroższe elementy jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności, takie jak na przykład popularne w sprzedaży drony, kamery GoPro czy twarde dyski komputerów, które stanowią zasadniczy element ceny produktu końcowego, nie są objęte tym odwróconym VAT-em. Czeka nas dyskusja w tym zakresie, gdyż jest nadzieja w tym, że stamtąd mogą pochodzić dodatkowe miliardowe kwoty wpływów dochodu z tytułu podatku VAT do budżetu państwa- powiedział poseł Wiesław Janczyk.

1 lipca 2015 roku wprowadzono odwrócony VAT na wyroby elektroniczne, m.in. telefony i laptopy.

Z analizy resortu wynika, że wprowadzenie mechanizmu odwróconego obciążenia VAT-u nie wpłynęło na przesunięcie w czasie wpływów z tego podatku.

rp.pl/RIRM

drukuj