W Sejmie o systemie oświaty

W Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Zakłada on m.in. zwiększenie liczby godzin lekcji historii w liceum i technikum w całym okresie nauczania tj. 3 lat do 180 godzin.

– W tej chwili w PO sytuacja wygląda tak, że przez cały cykl nauczania tylko ci będą się uczyli historii, którzy wybiorą historię jako przedmiot maturalny. Według statystyk jest to zaledwie 5 % Polaków. Podsumowując na dzień dzisiejszy tylko ok. 5 % Polaków będzie się uczyło obowiązkowo lekcji historii przez cały cykl nauczania. My chcemy to zmienić. Chcemy aby historia była jednym z najważniejszych przedmiotów ja to było chociażby w II Rzeczpospolitej – powiedział poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki – pomysłodawca akcji “Przywracamy lekcje historii do szkół”.

Przeciwko ograniczaniu liczby godzin historii w szkołach, w całym kraju odbywały się w tym roku protesty głodowe.

Prof. Jan Żaryn – historyk z UKSW mówi, że za lekcjami historii, kryje się cała przestrzeń kulturowa.

– Jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Albo się w niej odnajdujemy, albo ją odrzucamy. Wybór należy do każdego dorosłego człowieka. Natomiast zanim w ktoś w tę dorosłość wejdzie otrzymuję porcję kultury polskiej szeroko pojętej, do przyjęcia bądź odrzucenia – dodaje prof. Jan Żaryn.

Profesor dodał, że zapaść w Polskich szkołach jest na tyle głęboka, że potrzebna jest jak najszybsza reforma edukacji.

 

Wypowiedź prof. Jana Żaryna:


Pobierz Pobierz

 

Wypowiedź posła Patryka Jakiego:


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj