fot. pixabay.com

W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt zmiany przepisów upraszczający zatrudnienie medyków z zagranicy

W przyszłym tygodniu do Sejmu trafi projekt zmiany przepisów upraszczający zatrudnienie medyków z zagranicy. Zapowiedział to szef KPRM, Michał Dworczyk. Ma to być jeden z kroków poprawiających dostęp Polaków do personelu medycznego.

Regulacje dot. wsparcia lekarzy w walce z pandemią koronawirusa znalazły się także w tzw. ustawie covidowej. Nowelę podpisał wczoraj prezydent Andrzej Duda [więcej].

Ustawa ułatwia m.in. zatrudnianie w Polsce lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza UE. Przewiduje też, że do pracy przy COVID-19 będzie można delegować m.in. młodych lekarzy, którzy są w trakcie stażu podyplomowego.

Teraz ułatwione ma być również zatrudnienie medyków z zagranicy.

– Przygotowujemy przepisy, dzięki którym lekarz, który się decyduje na podjęcie pracy w Polsce, będzie mógł od momentu decyzji w ciągu 2-3 tygodni rozpocząć pracę pod nadzorem innego polskiego lekarza, ale jako lekarz u nas, w kraju. Jesteśmy przekonani, że to będzie ważny krok w kierunku poprawy sytuacji, jeśli chodzi o dostępność personelu medycznego – powiedział Michał Dworczyk.

Również w tym celu personel medyczny nie będzie podlegał kwarantannie. Dzięki szybkim testom na koronawirusa pracownicy będą mogli być weryfikowani codziennie przed przystąpieniem do pracy – zauważył Michał Dworczyk [więcej].

Do tej pory na kwarantannie przebywało ponad 30 tys. osób z personelu medycznego, co – jak ocenił minister – stanowi ogromny ubytek w skali całej służby zdrowia.

 

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl