Rząd rozważa wprowadzenie przymusowych szczepień dla medyków w ramach służby zdrowia

Rząd bardzo poważnie rozważy obowiązkowe szczepienia w ramach służby zdrowia. Premier zapewnia, że na razie nie ma dyskusji o powszechnym obowiązku szczepień.  

Trwa dyskusja na temat tego, jak przed zbliżającą się kolejną falą pandemii COVID-19 lepiej zabezpieczyć polskie społeczeństwo. Część ekspertów z Rady Medycznej przy premierze postuluje, aby wprowadzić obowiązkowe szczepienia medyków. Takie zasady obowiązują m.in. we Francji.

Premier Mateusz Morawiecki pytany o to podczas konferencji prasowej wskazał, że kwestia wymaga dogłębnego zastanowienia i zostanie podjęta w najbliższej przyszłości.

Jest część rady medycznej, która jeszcze bardziej zachęca do tego, żeby szczepienia w ramach służby zdrowia były, podobnie jak w innych krajach Europy, obowiązkowe. Rozważymy to w najbliższym czasie. W służbie zdrowia, jeżeli mamy do czynienia z osobą, która może przenosić zakażenia koronawirusem z większą dozą prawdopodobieństwa niż osoby zaszczepione, to jednocześnie pacjenci, którzy przychodzą po poradę do służby zdrowia, mogą być bardziej narażeni na zarażenie – powiedział Mateusz Morawiecki.

Premier wskazał, że infrastruktura Narodowego Programu Szczepień pozwala zaszczepić około 700 tys. osób dziennie. Zapewnił, że szczepionek nie zabraknie, a cały system działa bardzo sprawnie.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj