W czwartek wyrok ws. nowej ustawy TK

W czwartek sędziowie mają ogłosić wyrok ws. nowej ustawy o Trybunale Konstytucyjnym powstałej w oparciu o projekt bazowy Prawa i Sprawiedliwości. Tego samego dnia Nowoczesna zaplanowała pikietę poparcia dla sędziów, w tym prezesa Andrzeja Rzeplińskiego.

W ubiegłym tygodniu skargę na ustawę złożyły Platforma Obywatelska, Nowoczesna i Polskie Stronnictwo Ludowe, a także Rzecznik Praw Obywatelskich. Trybunał zdecydował, że rozpatrzy skargi na posiedzeniu niejawnym.

Politolog Grzegorz Piątkowski spodziewa się, że wyrok, jaki zapadnie będzie niekorzystny dla Polski.

– Co do orzeczenia Trybunału ja nie mam żadnej wątpliwości, bo już od wielu miesięcy widzimy, że Trybunał się całkowicie upolitycznił przez osobę swojego przewodniczącego – sędziego Rzeplińskiego. Jest on czystej krwi politykiem. Oczywiście, sędzią też jest, ale jest to jego poboczna działalność. Myślę że tego typu przepychanki, niestety, będą miały miejsce aż do momentu odejścia sędziego Rzeplińskiego z Trybunału Konstytucyjnego, czyli jeszcze przez kilka miesięcy. To on jest motorem negatywnych działań; pozostali sędziowie siłą rzeczy trochę, niestety, mu się podporządkowują. Po wyborach nowego przewodniczącego ta sytuacja na pewno się zmieni – ocenia politolog.

W ocenie PiS nowa ustawa ma być odpowiedzią na kryzys, jaki od wielu miesięcy trwa wokół TK. Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym wchodzi w życie 16 sierpnia.

RIRM

drukuj