fot. PAP/Leszek Szymański

R. Biedroń domaga się od PE potępienia wyroku polskiego TK w sprawie . tzw. aborcji eugenicznej

Robert Biedroń chce, by Parlament Europejski potępił wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego ws. tzw. aborcji eugenicznej. W ocenie Roberta Biedronia, orzeczenie TK ogranicza prawa człowieka, a ,,w Polsce nastąpił regres, jeżeli chodzi o nabyte prawa kobiet”. Europoseł Wiosny wystąpił w tej sprawie z inicjatywą rezolucji.

Rezolucję potępiającą wyrok TK gwarantujący ochronę życia poczętym, chorym dzieciom polityk zamierza zaproponować na najbliższym posiedzeniu Komisji Praw Kobiet i Równouprawnienia Europarlamentu. Jego zdaniem, będzie zgoda większości frakcji na jej przyjęcie, co według niego nastąpi na sesji PE na początku listopada.

Europoseł PiS Bogdan Rzońca powiedział, że protesty, które po wyroku TK podejmuje lewica, nie mają oparcia w nauce i moralności. W ocenie polityka, polski Trybunał dał swoim orzeczeniem przykład światu i nie jest w tym odosobniony.

– Pamiętamy stanowisko Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z listopada 2011 roku, gdzie było wyraźnie powiedziane, że zarodek ludzki traktuje się jako człowieka rozwijającego się w organizmie matki. Trybunał Konstytucyjny w tym wypadku potwierdził to, co stwierdziła UE w listopadzie 2011 roku. Zatem wszystkie protesty środowisk lewicowych, próba wywołania tego tematu i protesty w PE są chybione i nie mają żadnego oparcia w nauce, medycynie, moralności i etyce. To jest ich „widzi mi się”, ich sposób na budowanie polityki i cywilizacji śmierci – tłumaczył Bogdan Rzońca.

W czwartek TK orzekł, że zabijanie poczętych chorych dzieci jest niezgodne z konstytucją.

Sędziowie wskazali, że życie ludzkie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę.

RIRM

drukuj