fot. PAP/EPA

Trybunał Konstytucyjny Mołdawii: politycy prorosyjskiej partii Szor nie mogą startować w wyborach do 2028 roku

Trybunał Konstytucyjny Mołdawii odrzucił skargę partii Szor (Şor) na wydane w czerwcu orzeczenie, zgodnie z którym działalność tego prorosyjskiego ugrupowania jest niezgodna z konstytucją, a jego członkowie nie mogą startować w wyborach w ciągu najbliższych pięciu lat.

Trybunał Konstytucyjny Mołdawii oddalił skargę partii Szor na wydane w czerwcu orzeczenie TK, zgodnie z którym działalność tego prorosyjskiego ugrupowania jest niezgodna z konstytucją, a jego członkowie nie mogą startować w wyborach do 2028 roku.

Jak podało Radio Kiszyniów, orzeczenie TK jest wiążące, gdyż skarga władz partii kierowanej przez Ilana Szora nie zdobyła poparcia większości składu orzekającego.

“Niniejszy wyrok jest ostateczny, nie przysługuje od niego odwołanie, wchodzi w życie z dniem jego przyjęcia” – podała kiszyniowska rozgłośnia, cytując TK.

Ilan Szor, ukrywający się od 2019 r. w Izraelu przed wymiarem sprawiedliwości Mołdawii, gdzie został skazany na 15 lat za przestępstwa finansowe, wciąż oddziałuje na sytuację w swojej ojczyźnie. W ostatnich miesiącach politycy i zwolennicy partii Szor regularnie organizowali antyrządowe protesty w Kiszyniowie, stolicy kraju.

W październiku 2022 r., powołując się na źródła w ukraińskich i zachodnich służbach wywiadowczych, dziennik “Washington Post” opublikował tekst, w którym podał, że opozycyjna partia Szor celowo organizuje w Kiszyniowie blokady służące destabilizacji Mołdawii. Gazeta napisała, że założyciel tego ugrupowania jest domniemanym agentem rosyjskiej służby specjalnej FSB.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl