Posłowie zajęli się projektem dot. sędziów TK

W czwartek posłowie zajmowali się projektem ustawy o statusie sędziów autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości. Wprowadza on m.in. jawność oświadczeń majątkowych sędziów i barierę wieku 70. lat dla sędziego Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt utrzymuje także dotychczasowe uposażenia sędziów Trybunału. Prezes TK miałby również obowiązek dopuszczenia do orzekania sędziów wybranych w grudniu 2015 r.

Podczas debaty w Sejmie Stanisław Piotrowicz z Prawa i Sprawiedliwości powiedział, że wspomniany projekt gromadzi wszystkie przepisy dotyczące sędziów, dotychczas rozproszone w różnych aktach prawnych. Dodał, że posłom PiS chodzi o uporządkowanie tej materii.

­- Chodzi nam o transparentność życia publicznego. Skoro najważniejsze osoby w państwie składają oświadczenia majątkowe, przeto ważne jest również i to, aby sędziowie TK takie oświadczenia składali – i to zarówno przed objęciem urzędu, później co rok do 31 marca i na koniec, po zakończeniu swojej misji w TK. Wśród nowych rozwiązań znajduje się również to, które ogranicza dodatkowe zatrudnienie sędziego TK – powiedział Stanisław Piotrowicz

Negatywnie do projektu ustawy odnieśli się posłowie Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego. Zdaniem opozycji zmiana jest zuchwałą próbą wprowadzenia cenzury wobec sędziów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl