Premier B. Szydło: Sprawę wyroku TK trzeba wyjaśnić

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nadal czeka na publikację. Premier Beata Szydło poinformowała dziś, że rząd zastanawia się czy wyrok TK został rzeczywiście wydany zgodnie z obowiązującymi aktami prawnymi.

Wątpliwości w sprawie trybu wyroku skierowała do prezesa Trybunału Konstytucyjnego szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów minister Beata Kempa.

– Zwróciłam uwagę nie na treść wyroku, co do którego dyskutujemy od kilku tygodni, ale na tryb. Okazuje się, że tryb, w którym orzeczenie Trybunału zostało przyjęte jest trybem niewłaściwym dlatego, że pan prezes Rzepliński pierwszym postanowieniem stwierdził, że sprawa jest doniosła. Taka sprawa według procedury ustawy o Trybunale Konstytucyjnym musi być rozpatrywana w pełnym składzie, a potem ten skład z niewiadomej przyczyny zmieniono –mówiła minister Beata Kempa.

Do sprawy odniosła się dziś premier Beata Szydło.

– Moim celem jest w tej chwili po pierwsze wyjaśnienie wszelkich wątpliwości, które są i które mogą powodować, że jest problem z opublikowaniem tego wyroku. Jak państwo wiecie, było skierowane merytoryczne zapytanie do prezesa Trybunału Konstytucyjnego, w którym chodziło o to, żeby wątpliwości, które się nasunęły, zostały wyjaśnione ze względu na to, że nie możemy opublikować wyroku, który mógłby być podjęty w opinii prawnej z wadami prawnymi. I o to chodziło, żeby odniesienie pana prezesa nastąpiło. Nie mamy tej odpowiedzi – akcentowała.

Złym kierunkiem jest wytwarzanie konfliktu politycznego w tej sprawie – tłumaczy premier.

– Dzisiaj powinniśmy wszyscy dołożyć starań – cała klasa polityczna, wszyscy politycy, ale ja też proszę państwa dziennikarzy o to, żebyście nam w tym pomogli – by tę patową sytuację dotyczącą Trybunału Konstytucyjnego uspokoić, wyjaśnić i znaleźć rozwiązanie, które będzie rozwiązaniem konstruktywnym. W tej chwili przekładanie tylko i wyłącznie całej sprawy z Trybunałem w kategoriach jakiegoś sporu politycznego czy pokazywanie faktów nie do końca zawsze sprawdzonych, dopowiadanie pewnych rzeczy, wykorzystywanie w tej chwili polityków opozycji i sprawy Trybunału do walki politycznej jest bardzo niedobre. Przenoszenie też tej dyskusji do wytwarzania takiej atmosfery jakiegoś konfliktu politycznego i pokazywanie jeszcze za granicą, że tutaj w Polsce dzieje się coś złego jest rzeczą nieodpowiedzialną – zaznaczyła premier Beata Szydło.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl