fot. PAP/Paweł Supernak

Prezydent Duda przyleciał do Kijowa

Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą przyleciał w poniedziałek wieczorem do Kijowa z oficjalną wizytą. Prezydent złożył tego dnia kwiaty na polskim cmentarzu w Bykowni; we wtorek Duda będzie rozmawiał z prezydentem i premierem Ukrainy.

Minister w Kancelarii Prezydenta Krzysztof Szczerski podkreślił w rozmowie z PAP, że głównym celem wizyty prezydenta w Kijowie jest „ustanowienie na nowo wektorów współpracy polsko-ukraińskiej”.

Jak mówił, konieczne jest bowiem przejście od deklarowanego do tej pory strategicznego partnerstwa polsko-ukraińskiego do konkretnego partnerstwa Polski i Ukrainy.

Po przylocie do stolicy Ukrainy Andrzej Duda udał się na Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni, gdzie złożył wieńce na Wspólnej Mogile Ofiar Totalitaryzmu. Następnie prezydent wraz z małżonką ustawili znicz pod Centralnym Monumentem Poświęconym Ofiarom Totalitaryzmu, po czym prezydent złożył wieniec na Mogile Zbiorowej na Polskim Cmentarzu Wojennym.

Ceremonia oficjalnego powitania polskiej pary prezydenckiej odbędzie się we wtorek przed południem. Wcześniej tego dnia Andrzej Duda złoży wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza, a także wraz z małżonką złoży symboliczny koszyk pod Pomnikiem Ofiar Wielkiego Głodu 1932-1933.

Po ceremonii oficjalnego powitania odbędą się rozmowy delegacji polskiej i ukraińskiej pod przewodnictwem prezydentów Polski i Ukrainy. Po rozmowach przewidziana jest wypowiedź dla mediów Andrzeja Dudy i Petra Poroszenki. Następnie prezydent Duda wraz z małżonką złożą kwiaty pod Krzyżem „Bohaterów Niebiańskiej Sotni” z okresu rewolucji godności na Ukrainie w latach 2013-2014.

Po południu prezydent spotka się z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem, a następnie będzie rozmawiał z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. Następnie w polskiej ambasadzie prezydent spotka się ze studentami i młodymi intelektualistami. Na koniec wizyty Andrzej Duda wraz z małżonką spotkają się także z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie; podczas tego spotkania planowana jest wypowiedź prezydenta dla mediów.

Szczerski poinformował, że głównymi tematami kijowskich rozmów prezydenta będzie sytuacja na wschodzie Ukrainy, polskie wsparcie dla reform wewnętrznych na Ukrainie, polsko-ukraińska współpraca gospodarcza, bezpieczeństwo energetyczne, a także dialog historyczny i tożsamościowy między Polską a Ukrainą.

PAP/RIRM

drukuj