fot. sxc.hu

Czy będzie podatek od niektórych instytucji finansowych?

PiS składa dziś w Sejmie projekt ustawy dot. podatku od niektórych instytucji finansowych – zapowiedział poseł Wojciech Jasiński. Podatkiem mają być objęte m.in. banki krajowe, oddziały banków zagranicznych i SKOK-i.

Wojciech Jasiński dodał, że podstawą opodatkowania, z uwzględnieniem różnego rodzaju obniżeń dokonanych na podstawie także ustawy, jest nadwyżka sumy wartości aktywów podatnika przynosząca kwotę 4 mld zł.

Podkreślił, że PiS chce aby funkcjonowanie banków w Polsce było adekwatne do stanu naszego kraju.

– Jeśli popatrzymy na główne ulice małych i średnich miast to są tam zazwyczaj oddziały banków i telefonii komórkowych. Co to oznacza? Oznacza to, że w – biednym kraju – Polsce można zarobić pieniądze i to nieźle, bo inaczej by ich nie było. Chcemy żeby banki były, chcemy żeby krwioobieg gospodarki w postaci pieniądza funkcjonował, ale chcemy żeby to było adekwatne także do naszego stanu i do części geograficznej świata, w której żyjemy. Uważamy, że z tymi standardami w Polsce nie jest najlepiej – stwierdził Wojciech Jasiński.     

Podatek od niektórych instytucji finansowych miałby być powszechny. Ustawa miałaby obowiązywać od 1 lutego przyszłego roku.

RIRM

drukuj