Temat wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej przed sejmową komisją

Sejmowa Komisja Administracji i Cyfryzacji wysłucha informacji nt. wdrożenia naziemnej telewizji cyfrowej w Polsce.

Ma to związek z zakończeniem nadawania 23 lipca 2013 roku sygnału analogowego i rozstrzygnięciem postępowań dotyczących uzyskania koncesji na rozpowszechnianie programu telewizyjnego w sygnale pierwszego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej.

Chcemy, żeby doszło do podsumowania procesu cyfryzacji telewizji – powiedziała poseł Barbara Bubula, członek sejmowej komisji administracji. Podstawowym zagadnieniem – jak powiedziała – będzie to, jaki jest rezultat tego procesu, a możemy go ocenić jedynie negatywnie.

– Nie doszło do tego, aby widzowie otrzymali wartościowy program od różnorodnych nadawców, który wzbogaciłby dotychczas istniejącą ofertę telewizyjną. Jedyny nadawca, który odbiega od tej całej reszty, która stanowi odbicie poprzedniego układu sił w mediach to TV Trwam. TV Trwam uzyskała tę koncesję dopiero po ciężkich bojach milionów ludzi w wielkiej kampanii społecznej i dotąd mimo uzyskania tej koncesji nie otrzymała możliwości nadawania – powiedziała poseł Barbara Bubula.

Posłanka zaznacza, że proces cyfryzacji jeszcze się nie zakończył. Wyjaśniła, że na razie obsadzone zostały trzy multipleksy bezpłatne, które stanowią pierwszy etap cyfryzacji rynku telewizyjnego. Wciąż nie wiadomo, jak zostaną zagospodarowane MUXy 5 i 6, które w pierwotnych planach miały być multipleksami płatnymi.

Ponadto trzeba zadawać pytania o multipleks czwarty, który tylnymi drzwiami dostał się w ręce właściciela Polsatu i KRRiT praktycznie nie ma możliwości wpływania na jego ofertę programową – dodała poseł Barbara Bubula. Jak stwierdziła – boimy się, że podobny proces zajdzie z MUX-5 i 6.

Mimo tych wszystkich obaw KRRiT na swojej stronie internetowej chwali się nagrodą, jaką otrzymała za przeprowadzony z sukcesem proces cyfryzacji.

– Jest bardzo duży dysonans pomiędzy samozadowoleniem przewodniczącego Dworaka, całej KRRiT oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji. Na poprzednim posiedzeniu przewodniczący Dworak nazwał proces przeprowadzony przez siebie – procesem wzorcowym. Jeśli był wzorcowy to tylko w tym, jak organizowali się ludzie w obronie TV Trwam. To rzeczywiście był wzór dobrego organizowania się społecznych protestów i oddolnego organizowania obywateli. Jeśli można powiedzieć, że było coś zrobione dobrze i komuś się należy nagroda, to nagroda należy się tym wszystkim, którzy włączyli się w walkę o to, aby TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie – dodaje poseł Barbara Bubula.

Były członek KRRiT podkreśla, że TVP zajmuje miejsce na MUX -1 bezprawnie.

– Mówi o tym dokładnie ustawa, która wdraża telewizję cyfrową z 2011 roku. Minęły 2 tygodnie i trzeba zadać kolejne pytania. Mamy nadzieję, że dzisiaj na tym posiedzeniu będzie już pani prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej, bo po stronie urzędu jest teraz największy błąd. To ten urząd podpisem poprzedniej prezes wydał decyzję rezerwacyjną dla TVP, która jest niezgodna z ustawą. Na podstawie tej decyzji administracyjnej TVP zajmuje to miejsce. Chcieliśmy, aby ta niezgodność prawna została natychmiast rozwiązana. Minęły dwa tygodnie – nic się nie stało. Pora zapytać o to na posiedzeniu komisji – akcentuje poseł Barbara Bubula.

Transmisja posiedzenia sejmowej komisji w Radiu Maryja i TV Trwam od godz. 13:00

Sejm zajmie się dziś także sprawą wniosku o postawienie przed Trybunałem Stanu członków KRRiT. Ma to związek z nieprzyznaniem TV Trwam koncesji na nadawanie cyfrowe na multipleksie w pierwszym postępowaniu konkursowym. Wnioskiem PiS zajmowała się dotąd sejmowa Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej, która na koniec prac większością głosów PO, PSL i SLD opowiedziała się za umorzeniem postępowania.

Wniosek mniejszości złożyło PiS. Zakłada on pociągnięcie do odpowiedzialności konstytucyjnej szefa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka oraz trzech innych członków KRRiT: Witolda Grabosia, Krzysztofa Lufta i Sławomira Rogowskiego.

Przypomnijmy: Polacy w dalszym ciągu organizują marsze poparcia dla TV Trwam, która, pomimo że otrzymała miejsce na MUX-1 – wciąż nie może go zająć i zacząć nadawać. Najbliższy marsz odbędzie się w sobotę w Poznaniu. Podobna manifestacja odbyła się w minioną niedzielę w Kwidzynie.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl