By I, Kpalion, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2247495

Sejm uczcił Cyryla Ratajskiego i Adolfa Bnińskiego – pierwszych delegatów rządu na kraj

Działalność Cyryla Ratajskiego i Adolfa Bnińskiego stanowiła ważny element kształtowania Polskiego Państwa Podziemnego – podkreślił Sejm w przyjętej w czwartek przez aklamację uchwale, która upamiętnia 80-lecie mianowania pierwszych delegatów rządu na kraj.

„3 grudnia 2020 roku przypada 80. rocznica mianowania pierwszych przedstawicieli konspiracji politycznej w okupowanej Polsce na stanowiska stałych delegatów rządu na kraj” – głosi przyjęta uchwała.

„Stanowisko delegata rządu dla terenów Generalnego Gubernatorstwa objął Cyryl Ratajski – prawnik, były minister spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego, zapamiętany przede wszystkim jako wieloletni prezydent Poznania. Delegatem rządu dla ziem wcielonych do Rzeszy Niemieckiej został Adolf Bniński – ziemianin, wieloletni wojewoda poznański, senator, dwukrotny kandydat na urząd prezydenta Polski” – dodano.

W uchwale podkreślono, że „obaj delegaci – stanowiąc ogniwo pośrednie pomiędzy rządem Polski na uchodźstwie a krajem – pracowali na rzecz odzyskania przez Polskę niepodległości: koordynowali współpracę polskich stronnictw politycznych na okupowanych obszarach, podejmowali decyzje w sprawach politycznych, gospodarczych i społecznych oraz stali na straży apolityczności wojskowych struktur konspiracyjnych”.

„Ich działalność stanowiła ważny element kształtowania Polskiego Państwa Podziemnego” – oceniono.

W uchwale przypomniano także, że Adolf Bniński został aresztowany przez Niemców w lipcu 1941 r., osadzony w więzieniu w poznańskim Forcie VII i – po ciężkich torturach – został zamordowany w nocy z 7 na 8 lipca 1942 r. Z kolei Cyryl Ratajski z powodu złego stanu zdrowia zmuszony był złożyć dymisję z zajmowanego stanowiska 5 sierpnia 1942 r. W tym samym roku – 19 października – zmarł i został pochowany pod przybranym nazwiskiem na Powązkach w Warszawie.

Uchwała Sejmu głosi w podsumowaniu, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w 80. rocznicę powołania Cyryla Ratajskiego i Adolfa Bnińskiego na stanowiska delegatów rządu na kraj składa im hołd i wyraża przekonanie, że dobrze przysłużyli się Polsce”.

Inicjatorem uchwały i autorem jej treści jest poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, który w rozmowie z PAP podkreślił, że 3 grudnia jest datą symboliczną w związku 80-leciem mianowania Cyryla Ratajskiego i Adolfa Bnińskiego na delegatów rządu na kraj.

„To symboliczne z punktu widzenia kształtowania się Polskiego Państwa Podziemnego, które było fenomenem w okupowanej Europie” – powiedział Bartłomiej Wróblewski, przypominając, że Polskie Państwo Podziemne nie ograniczało się jedynie do konspiracji i działań wojskowych, lecz funkcjonowało też w innych obszarach.

Poseł PiS podkreślił, że obu delegatów łączy to, że pochodzili z Wielkopolski i byli z nią bardzo silnie związani.

„Z jednej strony mamy Cyryla Ratajskiego, który był wieloletnim prezydentem Poznania, a z drugiej strony Adolfa Bnińskiego – wieloletniego wojewodę poznańskiego. Życiorysy obu tych osób są zresztą dużo bogatsze, bo Cyryl Ratajski był przecież także ministrem spraw wewnętrznych w rządzie Władysława Grabskiego” – przypomniał.

Dodał też, że obaj delegaci jeszcze przed I wojną światową prowadzili działalność niepodległościową.

„Jednego i drugiego można zaliczyć do tych osób, które prowadząc legalnymi metodami pracę organiczną, utrzymywały polskość w Wielkopolsce” – dodał pos. Bartłomiej Wróblewski, przypominając, że dla niego jest to już dziesiąta uchwała sejmowa poświęcona Wielkopolanom; wcześniejsze dotyczyły m.in. Jana Henryka Dąbrowskiego czy gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego.

PAP

drukuj