Komisje debatowały nad niebezpieczną Konwencją

Połączone komisje zakończyły prace nad niebezpieczną Konwencją Rady Europy o zapobieganiu przemocy. Możliwe że jutro Sejm zagłosuje nad ustawą wdrażającą jej zapisy.

Po burzliwej dyskusji przepadły w głosowaniu wszystkie wnioski PiS, w tym o odrzucenie przepisów. Uzasadniała go poseł Małgorzata Sadurska.

– Ta konwencja wnosi do polskiego systemu prawnego bardzo wiele zła począwszy od błędu w tłumaczeniu i różnych wątpliwości interpretacyjnych jeżeli chodzi o rozwiązania konwencji poprzez niezgodność z polska konstytucją. Konwencja narusza szereg artykułów polskiej konstytucji szczególnie tych mówiących o ochronie polskiej rodziny, polskich dzieci, ale również mówiących o tym, że wszyscy są równi wobec prawa. Ta konwencja niesie zamach na nasza polską tradycję, religię i polska kulturę, bo twórcy tej konwencji nie wiadomo dlaczego w tych przymiotach, które tworzą społeczność, które wiążą ludzi, widza coś złego z czym należy walczyć – powiedziała poseł Małgorzata Sadurska.

Posłowie PiS zawnioskowali też o przerwę w obradach i analizę lingwistycznej tłumaczenia konwencji.

Inny wniosek PiS dotyczył zmiany przewodniczącego. Poseł Andrzej Jaworski wytykał przewodniczącemu połączonych komisji, ze jego rolą jest doprowadzenie do głosowania i zamknięcie sprawy.

– Nie może być tak, że członkowie komisji, którzy są od tego, żeby pilnować stanowienia prawa są przez pana przewodniczącego całkowicie lekceważeni. Pan od samego początku był skoncentrowany na tym, żeby te obrady prowadzić w ten sposób, żeby doszło do głosowania i żeby sprawa była zamknięta. Jeżeli taka jest pana rola, to ja panu współczuję – powiedział poseł Andrzej Jaworski.

Transmisję posiedzenia przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

Wcześniej przed Sejmem rozpoczął się modlitewny protest przeciwko zapisom konwencji o zapobieganiu przemocy.

Dokumentowi konwencji sprzeciwia się także KEP oraz środowiska prolife i prorodzinne. Zwracają uwagę że jest to furtka do wprowadzenia gender.


Transmisja z Sejmu RP: Posiedzenie Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka:

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj