Komorowski ogłosił zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich

W piątek Rada Krajowa PO udzieli poparcia ubiegającemu się o reelekcję prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu i zainauguruje tym samym kampanię wyborczą przed zaplanowanymi na 10 maja wyborami głowy państwa. Komorowski weźmie udział w obradach Rady; zabierze głos.

Rada zbiera się w piątek w południe w jednej z sal Stadionu Narodowego w Warszawie. Posiedzenie Rady ma otworzyć wiceprzewodnicząca Platformy, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, a następnie głos ma zabrać premier Ewa Kopacz. Po wystąpieniu liderki Platformy Rada Krajowa przyjmie przez aklamację uchwałę o poparciu kandydatury Komorowskiego. Na końcu głos zabierze sam prezydent.

W czwartek Komorowski ogłosił zamiar kandydowania w wyborach prezydenckich, które odbędą się 10 maja (termin ewentualnej drugiej tury to 24 maja). „Zamierzam ubiegać się ponownie o wybór na urząd prezydenta RP. Zachęcają mnie do tego wysokie oceny mojej pracy, wysoki poziom zaufania, widzę w tym akceptację zaproponowanego przeze mnie i realizowanego przez pięć lat modelu prezydentury opartej o dialog, współpracę i poszukiwanie tego, co nas łączy, a nie dzieli” – mówił Komorowski na czwartkowej konferencji prasowej.

Do najważniejszych strategicznych zadań na przyszłość, tym samym celów na drugą kadencję, prezydent zaliczył: wzmocnienie bezpieczeństwa i roli Polski w świecie, utrzymanie konkurencyjności gospodarki Polski, działanie na rzecz przełamania kryzysu demograficznego i wsparcie dla młodego pokolenia.

Piątkowe posiedzenie Rady Krajowej PO ma zainaugurować kampanię prezydencką Platformy. „Rada Krajowa podejmie uchwałę o poparciu pana prezydenta Komorowskiego w wyborach prezydenckich. To otwiera kampanię wyborczą w tej części związanej z Platformą Obywatelską i będzie oznaczało pełne zaangażowanie Platformy Obywatelskiej w kampanię prezydenta Komorowskiego” – podkreślił w rozmowie z PAP poseł Robert Tyszkiewicz, który – jak wynika z nieoficjalnych informacji PAP – ma pokierować sztabem wyborczym prezydenta.

Wcześniej w tym kontekście najczęściej padało nazwisko wiceszefa kancelarii prezydenta Sławomira Rybickiego, jednak politycy PO i otoczenie Komorowskiego zdecydowali, że na czele kampanii stanie Tyszkiewicz – lider podlaskiej PO i partyjny stronnik szefa MSZ Grzegorza Schetyny. W sztabie mają się znaleźć też posłowie Platformy, którzy wcześniej pracowali przy kampaniach wyborczych PO: Agnieszka Pomaska i Jakub Rutnicki.

W niedługim czasie powołane mają zostać ponadto regionalne sztaby wyborcze, które zajmą się prowadzeniem kampanii w terenie, zarówno tej prezydenckiej, jak i parlamentarnej przez jesiennymi wyborami do Sejmu i Senatu. Platforma ma sfinansować kampanię Komorowskiego. Dokładny jej koszt nie jest jeszcze znany.

Są już także wstępne plany kampanii. Na początek Platforma chce zaprezentować pięcioletni dorobek prezydentury Komorowskiego. „Uważamy, że od tego trzeba rozpocząć – od takiego +raportu+ z kadencji. Jesteśmy przekonani, że tego oczekują Polacy, bo bardzo wysoko oceniają tę prezydenturę i warto z informacją o jej dorobku dotrzeć jak najszerzej. Jestem przekonany, że to będzie jeden z decydujących argumentów na rzecz poparcia Bronisława Komorowskiego jako kandydata na następną kadencję” – podkreślił Tyszkiewicz.

Prezydent ma być aktywny w kampanii, jeździć do kraju, spotykać się w wyborcami. „Pan prezydent będzie starał się prowadzić bardzo aktywną kampanię tak, jak aktywnie sprawował swój urząd w ciągu tej kadencji, ale jednocześnie w sposób taki, aby to nie kolidowało z wypełnianiem obowiązków głowy państwa” – zaznaczył poseł PO.

Politycy Platformy liczą, że Komorowski zwycięży już w pierwszej turze. „Będziemy robili wszystko, aby Bronisław Komorowski zwyciężył w pierwszej, ale oczywiście wszystko zależy od decyzji wyborców” – powiedział Tyszkiewicz.

Do tej pory chęć startu w wyborach zadeklarowali m.in.: Andrzej Duda (PiS), Adam Jarubas (PSL), Magdalena Ogórek (SLD), Janusz Palikot (Twój Ruch), Janusz Korwin-Mikke (partia KORWiN), Marian Kowalski (Ruch Narodowy), Jacek Wilk (Kongres Nowej Prawicy). Anna Grodzka ma zostać kandydatką Partii Zieloni.

PAP

drukuj