fot. PAP/Paweł Supernak

Sejm zajmie się ustawą o TK

Jeszcze w tym tygodniu Sejm ma głosować nad ewentualnymi senackimi poprawkami w ustawie o Trybunale Konstytucyjnym. Senackie komisje rekomendują ich kilkanaście, w tym m.in. dotyczące kwestii badania przez Trybunał spraw w kolejności wpływu.

Tymczasem dziś na cotygodniowym posiedzeniu kolegium wiceszef Komisji Europejskiej Frans Timmermans ma poinformować komisarzy o toczących się w polskim parlamencie pracach nad ustawą o TK. Nie zapadną jednak żadne decyzje. KE zapowiedziała, że oceni nową ustawę o TK  w ramach procedury ochrony praworządności, kiedy prace nad nią zostaną w Polsce zakończone.

Podczas prac parlamentarnych uwzględniane są poprawki zgłaszane przez opozycję – nie ma podstaw do jakiejkolwiek ingerencji instytucji Unii Europejskiej – podkreśliła poseł prof. Krystyna Pawłowicz z Sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka.

– Toczą się prace. Senatorzy wprowadzili jeszcze kilkanaście poprawek do ustawy, którą Prawo i Sprawiedliwość przygotowało w Sejmie. Te poprawki są dosyć daleko idące. Interwencja KE odnośnie tej ustawy jest ingerencją w wewnętrzne sprawy Polski, ponieważ ta ustawa jest w toku procedur parlamentarnych. To zajmowanie się dzisiaj przez organy unijne i ingerowanie w wewnętrzny etap postępowania legislacyjnego może być odbierane wyłącznie jako ingerencja w wewnętrzne sprawy Polski. Tym bardziej, że nie jest przewidziana żadna wiążąca uchwała, a takie właśnie naciski – zaznaczyła prof. Krystyna Pawłowicz.

Pod koniec czerwca Polska przekazała KE odpowiedź na jej opinię w sprawie praworządności, dotyczącą kryzysu wokół TK. Dokument ten opisuje prowadzone w polskim parlamencie prace mające na celu rozwiązanie kryzysu wokół Trybunału.

RIRM

drukuj