Prezes Rzepliński zdał raport z działalności TK

Prezes Trybunału Konstytucyjnego Andrzej Rzepliński na posiedzeniu połączonych komisji: ustawodawczej i sprawiedliwości przedstawił dziś w Sejmie informacje o działalności TK w ubiegłym roku. Posłowie pytali prezesa m.in. o jego polityczną aktywność.

Poseł prof. Krystyna Pawłowicz zwróciła uwagę, że Andrzej Rzepliński bierze aktywny udział w życiu publicznym i politycznym, czym łamie Konstytucję.

– Dlaczego pan prezes bierze aktywny udział w życiu publicznym i politycznym? Nawet w mediach jest pan wprost typowany na kandydata w przyszłych wyborach. I kolejne pytanie: czy będzie pan rzeczywiście kandydował w najbliższych wyborach prezydenckich oraz czy działania, które pan podejmuje teraz, piastując funkcję prezesa, są tego etapem wstępnym? – akcentowała Krystyna Pawłowicz.

Prezes TK odpowiedział: „Nie rozumiem tego pytania, bo nie biorę udziału w życiu publicznym, jestem prezesem Trybunału”.

Przed posiedzeniem komisji Andrzej Rzepliński odniósł się także do nowej ustawy o TK, którą zajmuje się Senat. Jego zdaniem, uchwalanie co kilka miesięcy nowych ustaw regulujących działalność Trybunału jest „elementem wojny hybrydowej z sądownictwem”.

Senator Michał Seweryński, przedstawiając w Senacie projekt, przypomniał, że zawarte w nim rozwiązania bazują na tych, które do niedawna obowiązywały.

– Ustawa o Trybunale Konstytucyjnym w wersji, którą rozpatruje Senat, jest oparta na powrocie ustawy z 1997 roku o TK. Jednakże zostały do niej wprowadzone istotne zmiany i na tych zmianach chciałbym się teraz skoncentrować. Jest przepis, który mówi, że sędzia po złożeniu ślubowania stawia się w Trybunale w celu podjęcia obowiązków, a prezes Trybunału przydziela mu sprawy i stwarza warunki umożliwiające wypełnianie obowiązków sędziego – zaznaczył Michał Seweryński.

Niewykluczone, że Sejm będzie głosować nad senackimi poprawkami do tej ustawy jeszcze w bieżącym tygodniu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl