K. Pawłowicz: TK zmieniło się w polityczną partię

Sędziowie Trybunału zmienili się w sędziowską partię polityczną, dlatego trzeba było zareagować – powiedziała poseł Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz z sejmowej Komisji Sprawiedliwości.

Poseł odniosła się do prac nad projektem ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego autorstwa posłów PiS-u. Późnym wieczorem, po dziewięciu godzinach posiedzenia, obrady w tej sprawie zakończyła sejmowa Komisja Sprawiedliwości.

Komisja zdecydowała, że zarekomenduje Izbie projekt z poprawkami. Odrzucono zmiany zaproponowane przez Platformę Obywatelską i Nowoczesną.

Główne zapisy projektu to jawność oświadczeń majątkowych sędziów oraz generalna bariera 70-ciu lat do orzekania w Trybunale. Poseł Krystyna Pawłowicz zaznacza, że to rozwiązanie jest konieczne, ponieważ sędziowie się zbuntowali.

– Nie chcą sądzić, tylko zmienili się w polityczną sędziowsko-trybunalską partię, której przewodzi pan Rzepliński. Reagując na ich działania oraz wyciągając wnioski na przyszłość postanowiliśmy uregulować w ustawie o statusie sędziego Trybunału Konstycyjnego swoisty kodeks pracy sędziów TK. Będzie określał procedurę ich wyboru, obowiązki, postępowania dyscyplinarne, status sędziów Trybunału czy status sędziów w stanie spoczynku – wskazała Krystyna Pawłowicz.

PO i Nowoczesna, chciały wykreślenia wielu zapisów projektu. Będą one ponowione jako wnioski mniejszości na forum Izby. Wcześniej, po burzliwej dyskusji, odrzucono wnioski opozycji m.in. o odrzucenie projektu.

Projekt trafił do Sejmu pod koniec września. Został on opracowany na podstawie zaleceń zespołu ekspertów powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego. Pierwsze czytanie odbyło się na początku października.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl