Nie będzie wstępnej opinii Komisji Weneckiej o TK?

Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjoern Jagland zwrócił się do Komisji Weneckiej, aby nie przedstawiała na obecnym etapie, wstępnej opinii o nowej ustawie o Trybunale Konstytucyjnym – informację podał rzecznik Rady Europy Panos Kakaviatos.

Decyzję uzasadniono pracami nad ustawą toczącymi się w polskim parlamencie.

Poseł Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości, podkreśla, że najprawdopodobniej Komisja Wenecka działa na zamówienie opozycji.

To jest wręcz niewyobrażalne, żeby opinie Komisja Wenecka wyrażała wtedy, kiedy proces legislacyjny jeszcze trwa. Być może dostrzeżono, że tego rodzaju działanie ujawnia intencje i pozbawia Komisje Wenecką obiektywizmu. Być może tym było podyktowane to stanowisko, żeby jednak Komisja wstrzymała się z opinią do czasu zakończenia procesu legislacyjnego. Czasami widać chciejstwo. Potrzeba ingerencji jest silniejsza niż zachowanie przyzwoitości i obiektywizmu – zwraca uwagę poseł Stanisław Piotrowicz.

Wcześniej zapowiadano, że Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, wyda wstępną opinię na początku przyszłego tygodnia. O pilne zajęcie się nową ustawą wnioskował szef Rady Europy.

We wtorek nową ustawą o Trybunale Konstytucyjnym zajmą się senackie komisje. Podczas czwartkowego posiedzenia senatorowie zgłosili do projektu poprawki.

Ustawa, po pracach w komisjach, ma być rozpatrywana jako pierwszy punkt na najbliższym, rozpoczynającym się 20 lipca posiedzeniu Senatu.

 

RIRM

drukuj