fot. Mateusz Marek/Nasz Dziennik

Spotkanie polskich europosłów w sprawie tzw. Bramy Północnej

Polscy europarlamentarzyści promują w Brukseli projekt tzw. Bramy Północnej. W Brukseli polscy europosłowie spotykają się dziś z ministrem Piotrem Naimskim, pełnomocnikiem rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

W Parlamencie Europejskim odbędzie się dziś również wysłuchanie publiczne pt. „Brama Północna. Konkurencyjne. Nowe źródło gazu ziemnego dla Europy”, które dotyczyć będzie polskiej oferty dywersyfikacji gazu dla Europy Środkowo-Wschodniej.

Wezmą w nim udział m.in. wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Energetycznej Marosz Szefczovicz oraz przedstawiciele polskich, norweskich i duńskich firm.

Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski podkreśla, że spotkanie w Brukseli jest częścią ofensywy dyplomatycznej, która ma spopularyzować projekt tzw. Bramy Północnej.

To jest część polskiej ofensywy dyplomatycznej, aby nasz projekt tzw. Bramy Północnej uczynić bardziej znany w Europie i aby zmobilizować też poparcie dla tego projektu. Myślę, że ten projekt odegra jakąś rolę w tym wszystkim, żeby go spopularyzować i pokazać, na czym on polega. Nie ukrywamy, że jest to w jakimś sensie projekt konkurencyjny wobec Nord Stream 2, który jest antyeuropejski i wbrew wszystkim interesom krajów Unii Europejskiej – wskazuje prof. Zdzisław Krasnodębski.

Na tzw. Bramę Północną składają się: istniejący terminal LNG w Świnoujściu oraz planowany Korytarz Norweski. Jak podkreślał przed kilkoma dniami minister Piotr Naimski, polskiemu rządowi zależy na poszukiwaniu innych źródeł gazu niż rosyjski. Dodał, że import LNG oraz gaz z szelfu norweskiego są istotą polskiej polityki w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

RIRM

drukuj