CBA zbada nieprawidłowości PO ws. zakupu Caracali

Do Centralnego Biura Antykorupcyjnego trafi wniosek o zbadanie przetargu na zakup francuskich Caracali dla polskiego wojska. Jego złożenie zapowiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Michał Dworczyk.  

Parlamentarzysta podkreśla, że wokół zakończenia rozmów z francuską firmą Airbus Helicopters, ze względu na niewywiązanie się Francji  z offsetu, panuje duże zamieszanie.

Poseł zwraca uwagę na artykuły, jakie pojawiały się we francuskiej prasie. Media napisały o tym, że Warszawa miała zakupić śmigłowce, aby zrekompensować Paryżowi wstrzymanie sprzedaży Rosji okrętów typu Mistral.

W całej sprawie pojawia się także wypowiedź byłego prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego.

– Aleksander Kwaśniewski powiedział wprost, że miała miejsce ustna umowa dotycząca tej sprawy. Polska miała kupić śmigłowce za to, że Francja nie sprzeda Federacji Rosyjskiej dwóch okrętów wojennych. Jeżeli tak było, to oznacza, iż zostało złamane prawo, czyli Platforma Obywatelska, która dzisiaj stara się wywołać polityczną awanturę wokół zakupu śmigłowców dla polskiej armii – doprowadziła do „ustawienia przetargu”. Moim obowiązkiem jako parlamentarzysty jest zgłoszenie wniosku do CBA – oznajmił Michał Dworczyk.

Przetarg na wielozadaniowe śmigłowce dla wojska trwał od wiosny 2012 roku. W kwietniu ub. r. Ministerstwo Obrony Narodowej zakwalifikowało ofertę Airbus Helicopters do końcowego etapu.

Rząd PO – PSL informował, że tylko ta propozycja spełniła wymogi formalne. Oferty PZL Świdnik i PZL Mielec zostały wówczas odrzucone, co spowodowało protest.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj