fot. flickr.com

Dłuższy czas na odwołanie się od zwolnienia z pracy?

21 zamiast 7 dni na odwołanie się od zwolnienia z pracy – to propozycja zmiany w kodeksie pracy, jaką przedstawił zespół ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego. Pomysłodawcą tego rozwiązania jest NSZZ ,,Solidarność”.

Nowe regulacje pozwolą na pozbycie się pozostałości niektórych przepisów wypracowanych jeszcze w czasach komunizmu zaznacza – Sławomir Adamczyk z zespołu ds. prawa pracy RDS, reprezentujący ,,Solidarność”.

Regulacja dotycząca tego, że pracownik ma tylko siedem dni na odwołanie się do sądu, pochodzi jeszcze z czasów stalinowskich. Teraz żyjemy w zupełnie innych realiach i chodzi o to, aby rzeczywiście dać pracownikowi odpowiednią ilość czasu na przygotowanie się, przemyślenie i wystąpienie do sądu, jeżeli uzna to za stosowane. W tej propozycji jest nie tylko kwestia wydłużenia okresu na wystąpienie do sądu, ale też jest wprowadzony mechanizm wewnętrznej mediacji w zakładzie pracy, czyli pracodawca będzie mógł wykorzystać instrument całkowicie nieoficjalny i nieformalny, ale jednak mediacji, w celu dojścia z pracownikiem do porozumienia, zanim ten zdecyduje się na drogę sądową – mówi Sławomir Adamczyk.

Propozycję ,,wewnętrznych mediacji” wypracowano w porozumieniu z pracodawcami.

Rada Dialogu Społecznego zajmie się proponowanymi zmianami na środowym posiedzeniu plenarnym, na którym będzie obecny również prezydent Andrzej Duda.

Propozycje zmian w kodeksie pracy to pierwsza inicjatywa legislacyjna RDS.

RIRM

drukuj