fot. R. Sobkowicz/Nasz Dziennik

„Solidarność” zapowiada kolejne protesty

NSZZ „Solidarność” w najbliższym czasie przeprowadzi manifestacje we wszystkich regionach. Równocześnie sztab protestacyjno-strajkowy „Solidarności” powołał grupę roboczą do opracowania kolejnych akcji.

To pokłosie spotkań i rozmów z posłami i senatorami Zjednoczonej Prawicy w ramach akcji informacyjnej. Takie odwiedziny odbyły się we wszystkich regionach. Politykom przekazano stanowisko Związku z postulatami. W większości przypadków związkowcy usłyszeli, że sami posłowie i senatorowie nic nie mogą i sugerowali spotkanie z władzami ZP.

Sztab, oceniając efekty akcji, zdecydował o uruchomieniu kolejnych działań. „Solidarność” cały czas deklaruje też otwartość na dialog powiedział rzecznik NSZZ „Solidarność” Marek Lewandowski.

– Oceną tego była nasza decyzja o zorganizowaniu kolejnych akcji. Tym razem będą to manifestacje we wszystkich makroregionach w Polsce, bo regionów „Solidarności” jest więcej niż województw, a więc te akcje będą łączone. Głównie odbędą się pewnie pod urzędami wojewódzkimi jako kolejna forma nacisku. Odbędzie się to stosunkowo szybko. Niezależnie od tego powołaliśmy zespół roboczy, który przygotowuje już operacyjnie akcje, jakie będą następowały po tych akcjach regionalnych – podkreślił Marek Lewandowski.

Główne postulaty „Solidarności” to między innymi wprowadzenie kryterium stażowego, uprawniającego do przejścia na emeryturę bez względu na wiek, podwyżki w państwowej sferze budżetowej na poziomie nie mniejszym niż podwyżki w służbach mundurowych.

Związkowcy przypominają też o obietnicy wyborczej dotyczącej podniesienia kwoty wolnej od podatku. Chcą też całkowitego odmrożenia kwoty naliczania funduszu socjalnego.

RIRM

drukuj