fot. TT/ipn

Władze Gdańska nie chcą wystawy o „Solidarności” na Pl. Solidarności

Władze Gdańska nie zgadzają się na postawienie wystawy Instytutu Pamięci Narodowej „TU rodziła się «Solidarność»” na Pl. Solidarności w tym mieście. To jedyne z 53 miejsc w całej Polsce, które odmówiło Instytutowi. 

O zgodę gdański Odział IPN zwrócił się do Biura Prezydenta ds. Kultury. W odpowiedzi napisano, że wystawa byłaby elementem zakłócającym przestrzeń tego miejsca. Ponadto pojawił się apel, aby na przyszłość nie zgłaszać podobnych próśb o projektowanie kolejnych wystaw w tej lokalizacji.

Rzecznik IPN Gdańsk, Jan Hlebowicz podkreślił, że to pierwszy przypadek, kiedy władze nie wyraziły zgody na wyeksponowanie wystawy Instytutu. Decyzja gdańskiego magistratu uniemożliwia realizację statutowych działań IPN – dodał.

– Jest to bardzo zaskakująca odpowiedź, szczególnie, że wystawy Instytutu Pamięci Narodowej były w tym miejscu już wcześniej prezentowane i otwierane. Wystawa „TU rodziła się «Solidarność»” w województwie pomorskim była już prezentowana w Tczewie, będzie prezentowana w Lęborku, będzie prezentowana w Gdyni, a w całej Polsce w 53 innych miejscowościach i w żadnym z tych ośrodków , w którym planowana jest lub była już odsłaniana wystawa, nie napotkaliśmy podobnych problemów. To jest pierwszy raz, kiedy władze danego miasta, danej miejscowości wyrażają negatywną opinię o prezentacji wystawy w danym miejscu, w tym wypadku chodzi o Plac Solidarności – mówił.

Ekspozycja „TU rodziła się Solidarność” ukazuje m.in. ogólnopolskie masowe strajki z lipca, sierpnia i września 1980 r. Składa się też z części regionalnych oraz lokalnych, obrazujących powstawanie „Solidarności” w niemal każdym zakątku naszego kraju.

Ponadto opisuje m.in. działalność WZZ Wybrzeża i wyjaśnia okoliczności stworzenia 21 postulatów. Teksty są prezentowane w języku polskim i angielskim.

RIRM

drukuj