(fot.PAP)

Zaskakujące zmiany w szpitalu na gdańskiej Zaspie

Szpital Specjalistyczny im. św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie ma nowego dyrektora. Od poniedziałku obowiązki te pełni Piotr Wróblewski.

Pomimo protestów pracowników poprzednia dyrektor Krystyna Grzenia, która sprzeciwiała się prywatyzacji szpitala nie wróciła na stanowisko. Odwołana została w zeszły wtorek. Decyzję podjął zarząd województwa pomorskiego.

Powodem decyzji jest utrata zaufania, która wynika z odmiennej wizji zarządzania placówką – tłumaczył rzecznik urzędu marszałkowskiego, Małgorzata Pisarewicz.

Całą sytuacją zaskoczeni są pracownicy. Ewa Modrzejewska ze Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych mówi, że nic nie wskazywało na to, że dotychczasowa dyrektor straci stanowisko.

Trudno nie być przestraszonym. To jest takie przestraszenie przez zaskoczenie. W sytuacji kiedy nic na to nie wskazywało – dyrektor wydaje się być dobrym dyrektorem i raptem zostaje odwołany; w tak krótkim czasie zmienia się struktura naszego szpitala. Nie dziwcie się państwo, że jesteśmy pełni obaw – chociażby z tego powodu, że nie rozumiemy tej decyzji. Pracownicy nie rozumieją, dlatego się obawiają – wyjaśniła Ewa Modrzejewska.

Piotr Wróblewski będzie pełnił obowiązki dyrektora szpitala przez 3 miesiące. Marian Szajna, radny sejmiku województwa pomorskiego przekonuje, że zarząd województwa zmienił celowo dyrektora, bo dąży do przeprowadzenia w szpitalu procesu komercjalizacji, a później prywatyzacji placówki. Takie działanie jest niezrozumiałe.

– Jest to dla nas zaskakujące, uważaliśmy że nie trzeba – akurat tego szpitala komercjalizować i prywatyzować, bo jego warunki ekonomiczne były zdecydowanie najlepsze w stosunku do innych szpitali. Nagle okazało się, że do końca roku trzeba ten szpital skomercjalizować; właśnie po to, żeby rząd polski przyznał 8 mln zł nagrody – za to, że poddaje się szpital, którego organem założycielskim jest samorząd województwa pomorskiego do komercjalizacji. My oczywiście się z tym nie zgadzamy – akcentuje Marian Szajna.

Sprawie poświęcony będzie program interwencyjny „Po Stronie Prawdy” w TV Trwam. Uczestnicy programu spotkają się wyjątkowo jutro o godzinie 12.00, przy szpitalu św. Wojciecha na Zaspie w Gdańsku.

Transmisja ze spotkania środa (18. września 2013 r.) godz. 17.00 w TV Trwam. 

 

RIRM

drukuj