Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność za protestem naukowców

Krajowa Sekcja Nauki NSZZ Solidarność popiera środowisko naukowców, które protestuje przeciwko ograniczaniu autonomii. Sprawa dotyczy komentarza Barbary Kudryckiej zatytułowanego „Sumienność i sumienie naukowca”.

Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego krytykuje w nim m.in. niezależnych naukowców, którzy kwestionują rządową wersję przyczyn katastrofy smoleńskiej i uderza w Radio Maryja.

Ponad 500 profesorów i innych pracowników akademickich podpisało się pod listem otwartym, w którym wyrażają niepokój wobec narzucania im przez urzędnika państwowego tego, co im wolno powiedzieć w czasie wykładu, czy publicznych wystąpień.

Popieramy to stanowisko, bo uważamy, że debata na uniwersytecie powinna być wolna – powiedział prof. Edward Malec, przewodniczący Sekcji Krajowej Nauki NSZZ „Solidarność”.

– W środowisku naukowym powinna być możliwa debata. Ta debata nie koniecznie musi znajdować wyraz publiczny. Może ograniczać się do wewnętrznych kręgów uniwersytetu. Powinna być rzeczywiście nieograniczona, ponieważ z założenia ma być swobodna. Jest to zgodne z ideałem nauki, którą odziedziczyliśmy jeszcze od średniowiecznych twórców uniwersytetów. Uniwersytet ma mieć wolność – powiedział prof. Edward Malec.  

Barbara Kudrycka uznała próbę zarażania studentów światopoglądem pracownika naukowego jako ciężkie przewinienie, porównywalne z plagiatem. Następnie przytoczyła w ironicznej formie przykłady związane z katastrofą smoleńską i działalnością o. Tadeusza Rydzyka

– Żaden wykładowca nie mówi o sprawach, które dotyczą bezpośrednio jego wykładu. Nie sądzę, aby ktokolwiek bez powodu odnosił się do katastrofy smoleńskiej. Ale „a priori” nie rozumiem dlaczego ta tematyka ma być zakazana na uczelniach. To jest niesłychanie ważny temat. O. Tadeusz Rydzyk jest twórcą koncernu medialnego, który odgrywa bardzo ważną rolę we współczesnej Polsce. Jest to zespół mediów: Radio Maryja i Telewizji Trwam, Nasz Dziennik; które umożliwiają różnorodność debaty publicznej w Polsce. Dzięki tym mediom debata w Polsce nie jest jednostronna – powiedział prof. Edward Malec.         

 

Wypowiedź prof. Edwarda Malca


Pobierz Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl