fot. PAP/Artur Reszko

Sejm przyjął informację wicepremiera Piotra Glińskiego na temat Funduszu Wsparcia Kultury

Sejm przyjął w środę informację wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotra Glińskiego na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

W środę w Sejmie odbyło się głosowanie nad przyjęciem informacji ministra kultury na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury. 233 posłów było za, 212 przeciw, a 3 wstrzymało się od głosu.

Na ostatnim posiedzeniu Sejmu, 25 lutego, wicepremier Piotr Gliński przedstawiał informację na temat procedury przyznawania rekompensat w ramach Funduszu Wsparcia Kultury.

Poinformował, że Fundusz Wsparcia Kultury jest „jednym z 17 strumieni wsparcia dla polskiej kultury, jakie zostały uruchomione w trakcie pandemii”. Przekazał, że wsparcie dla całej gospodarki wyniosło ok. „185 mld zł, w tym szacujemy, że około 6 mld zł to są te pieniądze, te środki, które państwo przeznaczyło na wsparcie i podtrzymanie instytucji kultury, przedsiębiorstw kultury, ludzi kultury”.

Jak mówił, FWK „powstał, jako odpowiedź polskiego rządu na poważne problemy polskiej kultury, wynikające z pandemii”. „Mechanizm pomocowy, o którym mówię ma szczególny charakter. (…) Jest to mechanizm pomocy ogólnej dla całego sektora, dla wszystkich ludzi, którzy są związani z danym sektorem. Nie jest to działalność typowa dla mecenatu państwa, gdzie stosuje się nieco inne kryteria, także aksjologiczne, ale jest to pomoc na przetrwanie, na podtrzymanie w sytuacji wyższej konieczności” – wyjaśnił minister kultury.

Przekazał, że „pomoc była proporcjonalna do strat, jakie w okresie pandemii dane podmioty ponosiły”.

„Operatorami tego funduszu były dwie instytucje kultury, a nie Ministerstwo Kultury jako takie. Nie politycy, urzędnicy, profesjonaliści, którzy działają na polu tych dziedzin kultury, których dotyczył ten fundusz” – zaznaczył Piotr Gliński.

Wicepremier poinformował, że operatorami programu był Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Teatralny, a ostateczną decyzję ws. jednostkowego dofinansowania podejmowały dyrektorki tych instytutów.

„Łącznie dofinansowanie otrzymało 2 tys. 110 podmiotów, na ogólną sumę 370 mln 484 tys. 314 zł” – podał minister kultury.

Szef resortu podkreślił, że Celem Funduszu Wsparcia Kultury było wsparcie instytucji i ludzi.

„Te pieniądze, ponad 370 mln zł, do ludzi kultury polskiej, obliczamy, że to jest kilkadziesiąt tysięcy ludzi co najmniej, dotarły” – powiedział.

Wymienił także, „17 strumieni wsparcia dla kultury, które zostało uruchomione w ciągu ostatniego roku pandemicznego”. Minister kultury mówił m.in. o pomocy dla przedsiębiorstw z branży kultury, NGO-sów, osób samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych w ramach Tarczy Antykryzysowej, programie „Kultura w sieci” (jego budżet wyniósł 80 mln zł), pomocy socjalnej MKiDN, o zwiększeniu środków (o 55 mln zł, do 390 mln zł) i zmianach w regulaminach Programów Ministra oraz zwiększeniu puli stypendiów Ministra z 1,5 do 6,5 mln zł w 2020 r. oraz ponad 13 mln w 2021 r.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl