Sejm: trwa drugie czytanie projektu budżetu na 2016 r.

W Sejmie trwa drugie czytanie projektu budżetu na 2016 r. Politycy Prawa i Sprawiedliwości podkreślają, że jest to pierwszy budżet prorodzinny, prospołeczny i solidarnościowy. Posłowie – w głównej mierze PO – zgłosili 270 poprawek do ustawy.

Sejmowa Komisja Finansów Publicznych opowiedziała się za przyjęciem tylko sześciu z nich. Posłowie rekomendują m.in. obniżenie o ponad 3 mln zł wydatków na Trybunał Konstytucyjny. Pieniądze miałyby zostać przeznaczone na podwyżki dla pracowników sądów. Zwiększony ma być natomiast budżet Ochotniczych Straży Pożarnych.

Poseł Andrzej Jaworski, szef sejmowej komisji finansów, zauważa, że Platforma Obywatelska poprzez poprawki chciała wywrócić zapisy najważniejszych ustaw.

– Najważniejsze jest to, że w tym budżecie są pieniądze na program „Rodzina 500 plus”, że są pieniądze na bezpłatne leki dla seniorów, że są pieniądze na dodatki, na podniesienie zagrożonych płac. Oczywiście wszystko w skali takiej, na jaką możemy sobie pozwolić, ale jest to pierwsze konkretne działanie prospołeczne – podkreśla poseł Andrzej Jaworski.

W projekcie budżetu na ten rok zaplanowano dochody budżetu państwa w wysokości 313,5 mld zł i wydatki na poziomie 368,5 mld zł.

Deficyt nie powinien przekroczyć 54 mld 740 mln zł. Głosowanie nad projektem ustawy budżetowej najprawdopodobniej odbędzie się w piątek.

 

 

RIRM/TV Trwam News

drukuj