fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Sejm przyjął ustawę ws. zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie

Osoby niepełnoletnie nie będą mogły korzystać z solariów, a stosowanie wobec nich lamp ultrafioletowych możliwe będzie jedynie w przypadkach wykorzystywania ich właściwości leczniczych. 

Przygotowaną przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawę w tej sprawie przyjął dziś Sejm. Regulacje wprowadzają też m.in. obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania lamp UV informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solariów.

Przepisy jak wyjaśniał we wtorek w Sejmie poseł Tadeusz Dziuba mają chronić zdrowie Polaków przed szkodliwym działaniem sztucznych promieni UV wykorzystywanych w celu uzyskania efektu opalenizny.

Zadaniem generalnym władz publicznych jest podejmowanie działań mających chronić zdrowie obywateli. W szczególności władze te zostają zobowiązane do upowszechniania wiedzy w tym zakresie, do leczenia osób uzależnionych od solariów, i do profilaktyki nowotworów skóry. Wspomniane ograniczenia to: zakaz reklamy w mediach, w miejscach publicznych za pośrednictwem instrumentów usług informatycznych, zakaz udostępniania solariów osobom poniżej 18 roku życia, oraz obowiązek umieszczania w miejscu udostępniania solariów czytelnej i widocznej informacji o ryzyku z tym związanym i o zakazie korzystania z nich przez małoletnich – wskazywał Tadeusz Dziuba.  

O wprowadzenie prawnego zakazu korzystania z łóżek opalających przez dzieci apelował Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak. Unikanie sztucznego promieniowania zalecane jest też przez WHO.

Badania pokazują, że opalanie się w solariach zwiększa ryzyko zachorowania na nowotwór skóry. Nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV jest niebezpieczna dla osób w każdym przedziale wiekowym. Najbardziej narażone są na nią jednak dzieci i młodzież. Przyjęte przez Sejm przepisy trafią teraz do Senatu.

RIRM

drukuj