fot. pixabay.com

Co dalej z zakazem handlu w niedziele?

Wszystko wskazuje na to, że w Wigilię Bożego Narodzenia sklepy będą zamknięte. Odpowiednie przepisy są procedowane w Sejmie. Rodzą się jednak pytania o przyszłość zakazu handlu w niedziele. Jego zniesienia chce Platforma Obywatelska.

Sklepy w niedzielę 24 grudnia będą zamknięte – tak przewiduje projekt Polski 2050, który uzyskał poparcie sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju. W zamian będzie można zrobić zakupy w niedzielę 10 i 17 grudnia. Do kosza trafił rządowy projekt przygotowany przez Prawo i Sprawiedliwość. Był bardzo podobny do przyjętego, przewidywał tylko skrócenie pracy sklepów 10 grudnia do godziny 14.00.

– Poselski projekt ustawy nie ogranicza handlu w niedzielę 10 grudnia w przeciwieństwie do projektu rządowego – zaznaczył poseł sprawozdawca z sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, Adam Gomoła (Polska 2050).

Prawo i Sprawiedliwość jest gotowe poprzeć rozwiązanie przedstawione przez Polskę 2050. Będzie ono obowiązywało również w kolejnych latach. Oznacza to, że jeśli wigilia będzie przypadać w niedzielę, sklepy będą na pewno zamknięte. Trwa jednak polityczna debata o przyszłości ograniczeń handlu w ten dzień tygodnia. Politycy Koalicji Obywatelskiej od dawna domagają się zniesienia zakazu.

– Jesteśmy zwolennikami przywrócenia handlu w niedziele, oczywiście przy równoczesnym daniu pracownikom handlu dwóch weekendów wolnych w miesiącu – oznajmiła poseł tego ugrupowania, Katarzyna Lubnauer.

KO zapowiada podjęcie kroków w tej sprawie. PSL proponuje zaś, aby każdego miesiąca tylko niedziele były wolne od handlu. Odmienne zdanie prezentuje Lewica, która chce rozszerzenia ograniczeń.

– Każda Wigilia powinna być dniem wolnym od pracy, Polacy zasługują na odpoczynek w święta, ale nie tylko w święta, dlatego wszystkie niedziele powinny być niedzielami niehandlowymi – mówił poseł Lewicy, Maciej Konieczny.

Zakaz handlu w niedziele to efekt projektu obywatelskiego z 2017 roku. Podpisało się pod nim ponad 350 tys. Polaków – przypomniał wiceminister Stanisław Szwed. Nie ma podstaw do rezygnacji z tych rozwiązań.

– Jako wynik kompromisu ze stroną społeczną są na ten moment dobrymi rozwiązaniami – powiedział przedstawiciel rządu PiS.

Ekonomista dr Mariusz Sokołek zauważył, że Polacy są już przyzwyczajeni do zakazu handlu w niedziele. Zamknięcie sklepów nie uderzyło też w przychody przedsiębiorców.

– Żadna tragedia ekonomiczna i finansowa. Tak naprawdę nic wielkiego się nie wydarzyło – podkreślił ekspert.

Socjolog dr Jerzy Żurko nie wyklucza, że zniesienia ograniczeń chcą zachodnie firmy, które w swoich krajach nie mogą handlować w niedzielę, a na dobrych relacjach z Zachodem zależy Donaldowi Tuskowi. Zniesienie zakazu handlu może być poważnym zgrzytem w liberalno-lewicowej koalicji.

– To bardzo kolorowa koalicja, która ma oczywiście sprzeczne interesy. Utrzymanie takiej koalicji będzie bardzo karkołomne – ocenił socjolog.

Projekt Polski 2050 trafił do ponownego rozpatrzenia przez Komisję Gospodarki ze względu na zgłoszenie poprawek o charakterze legislacyjnym. Głosowanie zaplanowano na środę.

Na temat zakazu handlu w niedziele, w tym w niedzielę przypadającą w Wigilię Bożego Narodzenia, wypowiadał się we wtorkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja szef handlowej „Solidarności”, Alfred Bujara. [słuchaj] [czytaj]

TV Trwam News

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl