Sejmowa komisja za nowelą dot. norm jakości węgla

Sejmowa komisja ds. energetyki poparła w pierwszym czytaniu pilny projekt noweli ustawy dotyczącej norm jakości węgla. Jedna z poprawek ma też zagwarantować 280 mln zł na kopalnię Kazimierz-Juliusz.

Projekt wprowadza m.in. system kontroli norm jakości węgla oraz kary za ich nieprzestrzeganie. W zamyśle ma to pomóc wyeliminować import węgla słabej jakości.

Rząd zwlekał z tą nowelizacją, a sprawa ruszyła dopiero po fali górniczych strajków i wciąż pozostaje dosyć niejasna – mówił poseł Piotr Naimski, wiceszef sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Energetyki i Surowców Energetycznych.

– To jest działanie, które powinno być podjęte wiele miesięcy temu. Jeżeli rezultatem tego rzeczywiście będzie możliwość ograniczenia importu węgla z obszaru dawnego Związku Sowieckiego (Federacji Rosyjskiej przede wszystkim) to będzie bardzo dobrze. Istota rzeczy leży nie tyle w ustawie (która daje możliwość), co w rozporządzeniu, które do tej ustawy musi przygotować rząd. Mamy obietnicę Ministerstwa Gospodarki, że przy drugim czytaniu projekt tego rozporządzenia będzie przedstawiony w komisji sejmowej. Można powiedzieć, że jest to kierunek dobry. Zobaczymy jak to będzie wykonane – powiedział poseł Piotr Naimski.

Zastrzeżenia prezesa Izby Gospodarczej Sprzedawców Polskiego Węgla wobec ustawy budzi możliwość wykluczenia z rynku większości polskiego węgla, otwierając go dla wysokiej jakości surowca rosyjskiego.

Większość posłów, przyznając, że nie jest to rozwiązanie systemowe tylko doraźne, poparła poprawkę dot. udzielenia wsparcia dla likwidowanej kopalni Kazimierz-Juliusz. Posłowie zgłosili przy tym wątpliwość dotyczącą tego, czy właściwe jest pokrywanie z budżetu państwa długów kopalni bez przyglądania się im.

Poseł Grzegorz Tobiszowski domagał się od rządu programu dla branży górniczej.

– Sytuacja jest wyjątkowo trudna. Prosimy o jakąś wizję branży sektora węgla kamiennego. Dzisiaj mamy głosować w trybie pilnym nad 280 mln do likwidacji, a mamy horrendalny problem, bo na funduszu powinny być środki w holdingu, a nie ma. Nikt z tego tytułu nie ponosi żadnych konsekwencji. Proszę zobaczyć, Państwo dajecie nam ustawę, my de facto nie mamy wyjścia, bo jeśli jej nie przyjmiemy to Sejm jest winny temu, że blokujemy rosyjski węgiel, a ta ustawa nie gwarantuje blokady rosyjskiego węgla. My nie wiemy, jak Państwo widzicie realne wykonanie tego przedsięwzięcia – mówił poseł Grzegorz Tobiszowski.

Projekt noweli ustawy dotyczącej norm jakości węgla to jeden z trzech projektów ustaw, które mają uporządkować problem importu rosyjskiego węgla do Polski.

Pomimo znacznych zapasów wydobytego węgla do Polski sprowadzany jest surowiec, w szczególności z Federacji Rosyjskiej ze względu na konkurencyjną cenę. W 2013 r. zaimportowano do Polski ok. 10,8 mln ton węgla, a w okresie 5 miesięcy tego roku już ponad 4 mln ton.

Wypowiedź posła Piotra Naimskiego:


Pobierz

Pobierz

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl