fot. PAP/Radek Pietruszka

Sejm: trwa konferencja „Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”

W Sejmie trwa konferencja pod hasłem: „Uniwersytety ludowe wobec wyzwań współczesności”. Marszałek Sejmu, Elżbieta Witek, objęła wydarzenie patronatem honorowym.

W 2020 roku rząd przyjął program wspierania społeczeństwa obywatelskiego w zakresie rozwijania i powoływania nowych uniwersytetów ludowych na lata 2020-2030. Na ten cel rocznie przeznaczanych jest 10 mln złotych.

Uniwersytety ludowe są jedną z form organizowania pozaszkolnej edukacji młodzieży i dorosłych. Uczestnicy konferencji w Sejmie rozmawiają o tym, jak wygląda poszukiwanie polskiego modelu takiego uniwersytetu. Tematem dyskusji jest to, jaką rolę pełni on w lokalnej społeczności oraz w jaki sposób w pracy takiej placówki wdrażane są innowacje społeczne.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, prof. Piotr Gliński, zadeklarował, że rząd chciałby kierować na rozwój uniwersytetów ludowych większe środki niż obecnie.

– To wielki dorobek. To wspaniały typ instytucji, która łączy wiele ważnych elementów. Oddolność inicjatywy, znajomość lokalności, połączenie z refleksją aksjologiczną wyższego rzędu – to wszystko jest na tyle cenne, że państwo powinno mieć obowiązek wspierania, zgodnie z zasadą pomocniczości zapisaną w konstytucji, tych działań. Przed nami zadanie rozwijania programu – powiedział prof. Piotr Gliński.

Konferencji towarzyszy okolicznościowa wystawa ukazująca funkcjonowanie oraz dorobek uniwersytetów ludowych.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl