Przyjęto prezydencki projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych

Posłowie z sejmowej Komisji Administracji i Cyfryzacji przyjęli prezydencki projekt nowelizacji ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Z założenia ma on umożliwić ekshumację i godny pochówek ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956, odnalezionych w kwaterze „Ł” na Powązkach w Warszawie.

Prezydenckim projektem zajęła się sejmowa Komisja Administracji i Cyfryzacji oraz specjalna podkomisja, która zgłosiła poprawki.

Poseł Józefa Hrynkiewicz powiedziała, że są poważne wątpliwości, czy ustawa ułatwi, czy utrudni ekshumacje i pochówki narodowych bohaterów.

– Ta ustawa pozwoli na to, żeby zaskarżyć do sądu sprawę wydobycia tych szczątków, ponieważ często na tych szczątkach są dokonywane późniejsze legalne pochówki. Chodziło w takich przypadkach o to, aby całkowicie zatrzeć miejsca pochówku tych bohaterów, którzy zostali zamordowani. Te wątpliwości pojawiają się w związku z tym, że teraz można będzie, na mocy tej ustawy, zobaczyć, czy rzeczywiście skierowanie sprawy do sądu ułatwi, czy też – na co zwraca uwagę wiele osób – utrudni wydobycie tych szczątków, dlatego sąd – jak to sądy w Polsce – może procedować w tej sprawie przez wiele miesięcy, a nawet przez wiele lat – zwraca uwagę poseł Józefa Hrynkiewicz.

Prezydencki projekt obejmuje zmiany w trzech ustawach: o grobach i cmentarzach wojennych, o cmentarzach i chowaniu zmarłych oraz o Instytucie Pamięci Narodowej. Ma wprowadzić prawne podstawy ekshumacji i przeniesienia grobu.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl