fot. twitter.com/KancelariaSejmu

Zespół ds. reparacji o stratach Skarbu Państwa poniesionych w II wojnie światowej

Parlamentarny zespół ds. reparacji wojennych zajął się stratami Skarbu Państwa poniesionymi podczas II wojny światowej oraz działalnością Banku Emisyjnego. Referat na temat funkcjonowania okupacyjnego banku w Polsce zaprezentował prof. Mirosław Kłusek z Instytutu Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego.

Poseł Arkadiusz Mularczyk, przewodniczący zespołu ds. reparacji, w rozmowie z reporterem Radia Maryja powiedział, że bank ten kreował walutę, która miała służyć eksploatacji państwa polskiego. Tłumaczył, że była to waluta, która była wykorzystywana do utrzymania niemieckiego wojska oraz okupacyjnej administracji.

To jest zupełnie nowy element, o którym się nie mówi. Nie mówi się o nim w kontekście strat materialnych czy ludzkich, nie mówi się o całym systemie finansowym czy podatkowym, który służył eksploatacji państwa polskiego. Ta zupełnie nowa, pionierska ekspertyza pokaże, jak przez 5 lat okupacji de facto polskie społeczeństwo utrzymywało wojsko niemieckie i administrację niemiecką w Polsce – zaznaczył przewodniczący zespołu ds. reparacji.

Poseł Arkadiusz Mularczyk poinformował, że w przyszłym tygodniu może dojść do spotkania zespołu, na którym zostaną podsumowane prace w zakresie raportu o stratach wojennych.  Z kolei publikacja końcowego dokumentu ma się odbyć w okolicach września.

Polityk zapowiedział, że zespół będzie pracował dalej. Jak tłumaczył, pozostają kwestie umiędzynarodowienia sprawy reparacji oraz odszkodowań dla dzieci wojny.

RIRM

drukuj