Marszałek Sejmu z wizytą w Berlinie

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński uda się dziś z wizytą do stolicy Niemiec. Spotka się z przewodniczącymi niemieckich izb parlamentu: Bundestagu Norbertem Lammertem oraz Bundesratu Stanislawem Tillichem. Weźmie też udział w otwarciu wystawy nt. polsko-niemieckiego dialogu.

Marszałkowi w Berlinie będą towarzyszyć m.in. przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej Szymon Szynkowski vel Sęk (PiS) oraz jego zastępca Marek Krząkała (PO).

Głównym punktem wizyty marszałka Sejmu ma być uroczyste otwarcie wystawy „Polacy i Niemcy. Historia dialogu” w Paul-Loebe-Haus. Wystawa powstała na podstawie stałej ekspozycji plenerowej „Odwaga i pojednanie” z Krzyżowej k. Świdnicy. Została przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy z Fundacją „Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego. W 2015 r. prezentowana była w Sejmie z okazji 50. rocznicy wystosowania listu biskupów polskich do niemieckich.

Program przewiduje także rozmowy z przewodniczącymi Bundestagu Norbertem Lammertem oraz Bundesratu Stanislawem Tillichem.

Wystawa, która ma być uroczyście otwarta we wtorek w Berlinie, pokazuje relacje polsko-niemieckie w XX wieku.

Polsko-niemiecki traktat o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy został podpisany 17 czerwca 1991 roku. Jego sygnatariuszami byli: premier RP Jan Krzysztof Bielecki, kanclerz RFN Helmut Kohl oraz ówcześni ministrowie spraw zagranicznych: Krzysztof Skubiszewski i Hans-Dietrich Genscher. Traktat ten stanowi jednocześnie uzupełnienie polsko-niemieckiego traktatu granicznego z 14 listopada 1990, będącego jednym z warunków zjednoczenia Niemiec.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl