Sejm: Komisja edukacji zajmie się wnioskiem o wotum nieufności wobec min. Anny Zalewskiej

Sejmowa Komisja Edukacji, Nauki i Młodzieży dzisiaj o godz. 17.00 rozpatrzy i zaopiniuje wniosek opozycji o wyrażenie wotum nieufności wobec szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej Anny Zalewskiej.

Platforma Obywatelska zarzuca minister m.in. niszczenie systemu szkolnictwa oraz „wprowadzanie chaosu” do szkół.

Szefowa resortu edukacji Anna Zalewska na antenie radiowej Jedynki odpierała dziś te zarzuty. Wskazywała, że powtarzają się one już od 2015 r.

– Kiedy podjęliśmy błyskawiczną decyzję, że oddajemy wolność w decydowaniu czy sześciolatek idzie do szkoły czy uczy się w przedszkolu, wszystkie te niepokoje i obawy okazały się być nieprawdziwe. Nie mieliśmy zdążyć z podstawami programowymi, z podręcznikami, sieć szkół miała być niezrealizowana przez samorządy, 100 tys. nauczycieli miało stracić pracę. Ze wszystkim zdążyliśmy i dotrzymaliśmy terminów – powiedziała Anna Zalewska.

Minister dodała, że obecnie resort dalej współpracuje z rodzicami oraz nauczycielami we wdrażaniu reformy. Zaznaczyła, że efekty reformy będą odczuwalne w 2023 r., kiedy to uczniowie napiszą nową maturę.

Zgodnie z konstytucją Sejm może wyrazić ministrowi wotum nieufności.

Wniosek w takiej sprawie może być zgłoszony przez co najmniej 69 posłów. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów.

RIRM

drukuj