fot. PAP/Leszek Szymański

PiS złożył nowy projekt ws. wynagrodzeń m.in. dla premiera i ministrów

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości złożyła nowy projekt dot. wynagrodzeń m.in. dla premiera i ministrów. Zgodnie z projektem prezydentowi, premierowi, ministrom, wiceministrom oraz małżonce prezydenta będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy. Podwyżki nie obejmą posłów i senatorów.

Zgodnie z zaproponowanym pierwotnie przez PiS projektem zarobki osób zajmujących kierownicze stanowiska w państwie, m.in. ministrów i wojewodów, miałyby być uzależnione od sytuacji gospodarczej państwa. Oznaczałoby to wysokie podwyżki.

Minister Beata Kempa, szef Kancelarii Premiera, informowała, że o wycofanie projektu we wcześniejszej formie apelowała również premier Beata Szydło.

– Są takie anomalia, że np. dyrektorzy departamentu zarabiają więcej niż ministrowie; że prezydenci miast zarabiają więcej niż premier RP. Ludzie, którzy decydują o najważniejszych kwestiach i obszarach w państwie, zostali więc tak naprawdę zdegradowani. W tej sytuacji bardzo trudno jest zaangażować tych, których potrzebujemy najbardziej. Jako państwo mamy słabą ofertę. Pani premier mimo wszystko poprosiła klub, żeby wycofał ten (wcześniejszy) projekt z obrad Sejmu – powiedziała Beata Kempa.

Dziś podczas posiedzenia Sejmowej Komisji Finansów odbędzie się pierwsze czytanie nowego projektu, który złożono jeszcze wczoraj.

RIRM

drukuj