fot. Robert Sobkowicz/Nasz Dziennik

Sejm za przyjęciem ustawy o dopłatach do programu ,,Mieszkanie na start”

Większość sejmowa opowiedziała się za przyjęciem z poprawkami ustawy o dopłatach do najmu wprowadzającej program ,,Mieszkanie na start”. Posłowie zdecydowali m.in., że dopłaty będą przyznawane przez 15 lat, a nie 9, co zakładał pierwotnie rządowy projekt.

Sejm wprowadził też poprawkę, która pozwala, by nie tylko pierwsi najemcy lokalu dostawali dopłaty. Wsparcie będą otrzymywać też najemcy, którzy zasiedlili mieszkania w ciągu 20 lat od momentu ich wybudowania.

Głównym kryterium decydującym o przyznaniu dopłaty do najmu będzie dochód. Po otrzymaniu pomocy beneficjenci programu będą weryfikowani, czy nadal spełniają kryteria dochodowe uprawniające ich do korzystania ze wsparcia.

Za ustawą opowiadała się m.in. poseł PiS-u Anna Kwiecień, choć jej zdaniem lepiej byłoby, aby dopłaty były przyznawane do 20 lat.

– Uważam, że jest to bardzo dobra ustawa, na którą czekają Polacy, czekają młodzi ludzie, czekają rodziny, które chcą zdecydować się na posiadanie potomstwa. Dziękuję za to, że rodzi się przed nimi szansa posiadania mieszkania i spokojnego bytu – powiedziała Anna Kwiecień.

Program „Mieszkanie na start” będzie kierowany do ludzi, których nie stać na wynajem czy zakup mieszkania na rynku komercyjnym, jednak ich dochody są zbyt wysokie, by mogli ubiegać się o mieszkania komunalne.

Po tym jak przepisy w tej sprawie przyjął Sejm, teraz trafią one do Senatu.

RIRM

drukuj