fot. flickr.com

Posłowie: odwołanie od matury i brak egzaminu szóstoklasistów

Obowiązkowy sprawdzian dla szóstoklasistów zostanie zlikwidowany, a maturzyści będą mogli odwołać się od wyniku egzaminu maturalnego – zdecydował w czwartek Sejm uchwalając nowelizację ustawy o systemie oświaty.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty zawiera też m.in. przepisy doprecyzowujące, dot. kształcenia uczniów przybywających z zagranicy oraz zasad udzielania i rozliczania dotacji wypłacanych z budżetu samorządu przedszkolom i szkołom.

Politycy Platformy Obywatelskiej domagali się odrzucenia projektu, ich wniosek jednak upadł. Platforma i Nowoczesna podnosiły, że rozwiązania uderzają w samorząd.

Minister edukacji Anna Zalewska mówi natomiast, że nowelizacja jest ważna i oczekiwana.

– Czekają rodzice i dzieci – obcokrajowcy, dlatego, że nie mieli w jaki sposób zdobywać swojej wiedzy. Wreszcie czekają samorządy. Państwa wieloletnia niefrasobliwość powodowała, że co najmniej 100 mln zł rocznie (bo tyle ten projekt będzie dawał samorządom) wyciekało z budżetów samorządów. Czeka budżet państwa, bo 25 mln to koszt opodatkowania wynagrodzenia dyrektorów niepublicznych placówek. Nie zauważyliście tego państwo przez bardzo wiele lat –  zwróciła uwagę minister Anna Zalewska.

Nowelizacja ustawy o systemie oświaty trafi teraz do Senatu. Nowe regulacje będą obowiązywać od 1 września 2016 r., z wyjątkiem części przepisów, dla których wyznaczono inne terminy wejścia w życie.


PAP/RIRM

drukuj