fot. PAP/Jacek Turczyk

Za dwa, trzy miesiące będzie ogłoszony przetarg na samoloty

Za dwa, trzy miesiące zostanie ogłoszony przetarg na zakup czterech nowych samolotów i ewentualnie jednego używanego do przewozu VIP-ów- powiedział wiceminister obrony Bartosz Kownacki.

Rozpisanie przetargu zaakceptował już Komitet Stały Rady Ministrów, a teraz decyzję musi podjąć Rada Ministrów. Koszt zakupu maszyn ma wynieść około 1,5 mld złotych.

Wiceminister Obrony Bartosz Kownacki zapewnił, że środki na ten cel są zabezpieczone w budżecie państwa.

– Chcemy kupić dwa samoloty małe, dwa samoloty średnie, być może jeszcze jakiś samolot używany jako samolot zapasowy. Małe, to znaczy takie, które przewożą kilkanaście osób (do dwudziestu), i mogłyby być takimi Business jet-ami, które operują po Europie. Pozwalają realizować zadania dyplomatyczne na terenie Europy, i średnie przewożące kilkadziesiąt osób (do stu osób), które mogłyby podróżować z prezydentem, premierem nawet przez Atlantyk, nawet do Waszyngtonu i realizować te zadania, niemalże po całym świecie. Dodatkowo być może jakiś samolot używany, który pozwoli być  takim właśnie zapasowym, który też na chwilę obecną byłby najprostszy do dostania – powiedział Bartosz Kownacki.

Przedstawiciele rządu liczą, że pierwsze mniejsze maszyny mogłyby pojawić się już po roku od podpisania umowy. Duże samoloty, które muszą być odpowiednio uzbrojone zaczęłyby wozić VIP-ów za trzy cztery lata.

Obecnie najważniejsze osoby w państwie korzystają z wyczarterowanych od LOT-u dwóch samolotów typu Embraer 17.

RIRM

drukuj